Norsko je jednou z nejkrásnějších a nejrozmanitějších zemí na světě, přesto sem ročně cestuje jen relativně málo Čechů. Jak je to možné? Norsko není časově dál než Pyreneje, jižní Itálie nebo Řecko, kam jezdí každý rok spousta lidí na dovolenou. Je tu nádherná příroda a jedinečná krajina, kterou nenajdete nikde jinde na světě, v létě si tu můžete užívat slunce 24 hodin vkuse, v zimě pozorovat polární záři.

Je pravda, že ceny v Norsku patří k jedněm z nejvyšších v Evropě, ale správný cestovatel si vždy najde způsob, jak procestovat za pár babek i ty nejdražší země světa. Tady je 11 důvodů, proč musíte někdy navštívit Norsko:

1. Norské fjordy vás naprosto ohromí

2. Na souostroví Lofoty a dálném severu okusíte pravý polární zážitek

3. Potkáte tu zvířata, která jinde v Evropě jen tak neuvidíte

4. Půlnoční slunce je něco, co by měl každý alespoň jednou za život zažít

5. Polární záře vás tak učaruje, že vám krátké zimní dny nebudou vadit

6. Dřevěné domky a rybářské vesnice na vás dýchnou pravou severskou atmosféru

7. Rybaření v Norsku je opravdový zážitek, i když zrovna nepatříte mezi rybářské nadšence

8. Norská architektura je plná barev a kontrastů

9. Norsko je jedna z mála evropských zemí, kde je dovoleno kempovat nadivoko

10. Pokud milujete hory, nebudete chtít Norsko už nikdy opustit

11. Norsko je drahé. Jak procestovat Norsko levně.

Tipy na to jak procestovat Norsko pro vás dali dohromady Krista & Marek z webu Dobaletova.cz, kteří cestují po světě s nízkým rozpočtem a píší blog o tom, jak cestovat levně.

Do Norska vlastním autem

Ve více než dvou lidech se do Norska vyplatí jet vlastním autem. Cesta trvá cca 20 hodin a můžete si sebou vzít vlastní jídlo, abyste nemuseli tolik za nákup potravin, které stojí přibližně 3x víc než u nás.

Akční letenky do Norska

Z Čech létají do Norska levně aerolinky Norwegian. Pokud natrefíte na dobrou akci, můžete sehnat zpáteční letenku už za 1000 Kč. Akční letenky do Norska můžete najít TADY:

Vlakem do Norska s jízdenkou Interrail

Pokud chcete procestovat Norsko na vlastní pěst a nemáte vlastní auto (ani peníze na auto z norské autopůjčovny, které stojí cca 3000 Kč za den), můžete využít bezva vlakovou jízdenku Interrail, díky které procestujete celé Norsko za cenu jedné jízdenky mezi dvěma norskými městy. Interrail je síťová vlaková jízdenka pro celou Evropu, kterou si koupíte jednorázově například na 15 dní a můžete za 6000 Kč procestovat celou jednu zemi (One Country Pass) nebo celou Evropu (Global Pass). Pro cestu do Norska se vyplatí jízdenka Global Pass, kterou můžete použít jak na cestu z Čech do Norska, tak i pro cestování po Norsku.

Vyzkoušeli jsme na vlastní kůži, cesta vlakem z Čech do Narviku za polární kruh sice trvala 48 hodin, ale byl to nejlepší zážitek a nejlevnější způsob, jak se dostat na ostrovy Lofoty a zároveň procestovat celé Norsko. Pusťte si video z naší cesty:

Zdroj: Youtube

Kempování nadivoko v Norsku

Norsko je jedna z mála evropských zemí, kde je dovoleno kempovat nadivoko v přírodě. O svůj stan ani vybavení se nemusíte vůbec bát, v Norsku téměř neexistuje kriminalita, a tak vůbec nemusíte mít strach z krádeže vašich věcí, když necháte váš stan a věci bez dozoru a vyrazíte na výlet do hor.

Turistické chaty a nocležiště v Norsku

Norsko má velmi hustou síť turistických chat, bivaků a nocležišť, které můžete využít zdarma nebo za malý poplatek. Chaty jsou rozmístěny zpravidla po každých 6-8 hodinách chůze a můžete se v nich pohodlně vyspat, vysušit věci a uvařit si něco k snědku. Mapy chat, nocležišť a ceny najdete na stránkách DNT.

Krista Audiová

Tipy pro vás připravili Krista & Marek z Doba Letová, kteří cestují již několik let low cost po celém světě.