Prázdninové ceny letenek se díky vysoké poptávce často vyšplhají až na dvojnásobné částky oproti zbytku roku. Na hlavní sezónu je ideální připravit se včas a letenky nakupovat s dostatečným předstihem. I pro ty z vás, kteří ještě naplánovanou cestu nemají, není však pozdě. Vyhledávačů letenek nebo webů specializujících se na vyhledávání levných letenek je mnoho a můžete zkusit štěstí a vyhledat si levnou letenku někam do exotiky, nebo třeba jen po Evropě. Stačí se podívat na našich 10 tipů jak koupit levné letenky i v hlavní sezóně.

10 tipů jak koupit levné letenky i v hlavní sezóně

Připravili jsme pro vás několik tipů jak koupit levné letenky na vyhledávačích levných letenek a internetových stránkách, které levné letenky vyhledají za vás a rovnou vám je naservírují (tzv. agregátory letenek), takže stačí už jen letenku koupit. Vyhledávače se liší v různých funkčnostech, a někdy vám jeden vyhledávač může najít to, co jiný neumí. Provozovatelé těchto internetových stránek mají každý své know-how a jejich nabídky se tam mohou dost lišit. Vyhledávače letenek můžete chytře kombinovat tak, abyste vždy našli tu nejnižší cenu. Pro nalezení nejlepší letenky je dobré znát:

  • Vyhledávače
  • Agregátory letenek
  • Kdy je správný čas kupovat letenky

Vyhledávače levných letenek

1. Kiwi.com

Český vyhledávač, který se dříve jmenoval Skypicker.com je specialista hlavně na nízkonákladové letenky a umí velmi dobře kombinovat konkurenční aerolinky. Jejich vyhledávač tak využijete hlavně na vyhledání levných letenek po Evropě nebo po Asii, kde výborně umí vyhledávat navazující lety různých nízkonákladových společností. Na jejich mapě si můžete vybrat okruh letišť, ze kterých můžete odletět, což vám může najít velmi výhodné lety například z blízkých německých letišť. A pokud nevíte, kam chcete letět, a zajímají vás ty nejnižší možné ceny, můžete prostě zadat vyhledávání "kamkoliv" nebo "kdykoliv". Můžete také zkusit štěstí a vyhledat si let s jiným místem odletu a návratu, často se dostanete na zajímavé ceny.

2. Momondo.com

Další výborný vyhledávač je Momondo. Funguje více jako agregátor vyhledávačů, takže vám vyhledá lety na různých internetových stránkách a vy si jen vyberete nevhodnější let a rezervujete si ho přímo na dané webové stránce. Velkou výhodou Momonda je, že si můžete zobrazit kalendář dnů, ve kterých momondo zobrazuje levné letenky pro konkrétní dny. Výhoda Momonda je také funkce "kamkoliv", pokud nemáte jasno v tom, kam chcete letět, a rozhodujete se podle ceny letenky, a také možnost odletu a návratu z různých letišť, která vám může hodně snížit cenu letenky.

3. Letuška.cz

Česká cestovní agentura, která má mimo jiné vlastní kanceláře (vhodné pro ty, kteří nechtějí nakupovat online na internetu). Výhodou jejich internetových stránek je dobře fungující mapa levných letenek. Bude se vám hodit spíše, pokud se koukáte více po ceně než po termínu. Stačí jít na mapa.letuska.cz a projet si na mapě nabízené destinace a kliknout na cenu. Pokud jste časově flexibilní, Letuška vám pro dané destinace vyhledá nejvýhodnější cenu dle volných termínů. Do mapy si můžete ale také zadat vlastní termín, kdy chcete odcestovat. Na Letušce už je také funkce odletu a návratu z různých letišť. Když si najdete výhodnou letenku přes jiný vyhledávač, zkuste si ji najít i na Letušce, někdy můžete objevit levnější cenu.

4. AZair.eu

AZair může na první pohled vypadat, že nestíhá sledovat trendy moderního webu a hned na první pohled na vás vyskočí spousta možností na konfiguraci vaší letenky. Ale jeho silná stránka je vyhledávání lowcost letenek a výbornou funkcí je vyhledávání typu "Je mi jedno, kam poletím". Prostě si nastavíte, že chcete letět kamkoliv a vyhledávač vám najde nejvýhodnější nabídku.

5. Pelikán.cz

Pelikán není třeba moc představovat. Je to jeden z nejznámějších prodejců letenek v Česku. Kromě běžného vyhledávače pro vás připravuje také letenky za akční ceny. Mimo jiné na něm můžete někdy najít levnější ceny než na jiných českých vyhledávačích, vždycky když si vyhledáte výhodnou letenku například přes Letušku, zkuste zadat stejný termín do Pelikána, jestli vám nenajde nižší cenu, a naopak.

6. Zaleťsi.cz

Provozují ho nadšení cestovatelé, kteří jsou schopni letět přes celý svět do Japonska na kávu, pokud zrovna najdou výhodnou letenku. Pro své čtenáře vyhledávají neustále nové super akční nabídky. Jejich vášeň je hledání levných letenek a je to vidět na neuvěřitelných cenách, které se občas zdají jako nereálné.

7. Secretflying.com

Pokud vám nevadí vyhledávat letenky na zahraničnách serverech, tak určitě nezapoměnte kouknout na agregátor levných letenek secretflying.com. Letenky vyheldávají pro celý svět, takže pokud budete hledat letenku odjinud než z Česka nebo Evropy, tak secretflying je dobrá volba.

8. Holidaypirates.com

Původně německý server zabývající se vyhledáváním levných letenek. Stejně jako secretflying zde najdete letenky z celé Evropy a do celého světa.

9. Honzovyletenky.cz

Spoustu zajímavých akčních letenek pro vás najdou nadšenci z Honzovyletenky.cz. Na jejich webu najdete skvělé nabídky na letenky od 500 Kč. Kromě letenek najdete na webu mnoho tipů a itinerářů, které pro vás připraví - kdo jiný než Honza :)

10. Cestujlevně.com

Cestujlevně.com je na trhu z uvedených nejdéle a je pravděpodobně nejznámější. Nedávno jejich web prošel obměnou vzhledu a navíc k letenkám přidali průvodce další užiteční informace pro vaše cesty.

Kdy je správný čas kupovat letenky

Vědět, kde letenku najít je jedna část úspěchu. Druhou je vědět, kdy nakupovat letenky. Aerolinky mají velmi dobře propočítané, kdy je o letenky největší zájem, a na které dny zákazníci letenky nakupují nejčastěji. To se promítá do jejich algoritmů, které vám při vyhledávání tvoří cenu. Na infografice najdete, kdy je ideální doba k nákupu, a kdy je ideální den letět.