Cestovatelé se často dělí na dvě skupiny. Zatímco ti první vyhledávají hlavně města a do přírody byste je dostali jen těžko, druzí naopak prchají z měst do hor a lesů. Bodem, kde se tyto dvě skupiny setkávají a shodují, jsou historické památky v přírodě. Takový pohled na majestátný hrad tyčící se nad řekou a skalami je okouzlující pro všechny typy cestovatelů, od nejstarších až po děti.

Přestože v Asii už začaly ve stejných měřítcích stavět evropská města i hrady, na našem kontinentu stále najdeme největší koncentraci těchto budov. Pojďte se s námi vydat na cestu za bílou paní, rytíři kulatého stolu a středověkou šlechtou.

1. Pernštejn, Česká republika

Protože v České republice se nachází jedny z nejkrásnějších hradů, není nutné vyjímat ji z našeho seznamu. Naopak, pokaždé, když se na nějaký vydám, nestačím se divit. Jedním z obecně nejoblíbenějších je pohádkový Pernštejn na Vysočině.

2. Eltz, Německo

Příspěvek sdílený fravelByLO (@fravelbylo),

Mezi nejkrásnější hrady Evropy také řadíme hrad Eltz. Tento skrytý a velice zachovalý klenot, který najdete v západní Německu, vlastní stejná rodina, která zde sídlila už ve 12. století. Tomu říkám královská krev!

3. Bojnický zámek, Slovensko

Příspěvek sdílený Marek ?‍♂️ Photographer (@foto_marek),

U našich sousedů najdete krásný romantický zámek Bojnice, na kterém se dají pořádat i svatby. Když se večírek nepovede, nezapomeňte, že v 50. letech byla pod zámkem objevena jeskyně.

4. Książ, Polsko

Příspěvek sdílený Zamek Książ/ Książ Castle (@ksiazcastle),

Asi 25 km od českých hranic leží třetí největší polský zámek se zajímavou historií několikanásobného zničení a přestavby. Zámek byl také okupován jak nacisty, tak Rudou armádou.

5. Hrad na Hoře sv. Michaela, Francie

Příspěvek sdílený Mont-Saint-Michel (@visitlemont),

V severozápadní Francii leží tento velmi populární turistický cíl, který při přílivu doslova plave v moři.

6. Eilean Donan, Skotsko

Příspěvek sdílený Ramona (@monalogue),

Na nejkrásnější hrady Evropy je také velmi bohatá Velká Británie, zejména pak Skotsko. Jako příklad za všechny berte Eilean Donan s elfsky znějícím jménem, ale najdete jich tady mnohem víc.

7. Predjamský hrad, Slovinsko

Příspěvek sdílený Feel Slovenia (@feelslovenia),

Hrad, který jen tak lehce nenajdete. Dobře, dnes už je cílem turistů z celého světa, takže to tak těžké nebude. Nicméně jeho strategická poloha pod převisem skály je opravdu impozantní. Jedna část hradu je opravdu vytesána do skály!

8. Hrad Hunedoara, Rumunsko

Příspěvek sdílený Angel Gonzalez (@angelgzgc),

O tomto pozdně gotickém rumunském hradu se traduje, že se zde shromažďují duše, které nechtějí odejít na onen svět. Takže ano, hrad je pravděpodobně plný strašidel. Láká vás se sem vydat?

9. Neuschwanstein, Německo

Asi nejpopulárnější zámek na světě inspiroval Walta Disneyho při tvorbě hradu Šípkové Růženky. Je sice poměrně moderní a architektonicky spíše nechvalně známý, ale nemůžete mu upřít značnou fotogeničnost :)

10. Hochosterwitz, Rakousko

Příspěvek sdílel uživatel @as.trid.w,

Až budete přemýšlet, na jaký hrad se vydat příště a české hrady už znáte, neopomínejte naše jižní sousedy. Stejně jako v okolních zemích, i tady najdete historické klenoty, navíc v překrásné přírodě!

Které nejkrásnější hrady Evropy podle vás chybí na našem seznamu?

Dejte nám vědět v komentářích!