Daleká místa a lidé, kteří mají touhu se na ně vydávat. To spojuje nejstarší cestovatelský festival světa - Tourfilm. Důležitým tématem letošního 51. ročníku Tourfilmu, který se koná v pátek 5. a sobotu 6. října v Karlových Varech, bude také stoleté výročí vzniku Československé republiky a s ním spojené sto let cestování. Diváky čekají dva dny nabité akcí, vstup je zdarma.

Na koho se můžete těšit?

Jedním z taháků bude Lucie Radová a její postřehy z dobrodružné cesty napříč Jižní Amerikou s pracovním názvem „5 holek v tuktuku“. Dívky se společně vydaly na expedici, na níž se společně chtěly postavit předsudku, že náročné výpravy jsou jenom pro tvrdé chlapy. A protože si populární vozítko tuktuk předtím oblíbila na cestě s manželem po Srí Lance, prosadila si i nezvyklý dopravní prostředek.

V Karlových Varech bude vyprávět i o překvapených reakcích lidí. A také o tom, že dobrodružnou cestu z pěti účastnic nakonec dokončily tři. „Lidi se nás ptali: Jako to vás jede vážně jen pět holek? Žádný jiný chlap nebo doprovod mít nebudete? Už jsem ani neodpovídala,“ usmívá se Radová.

Dalšími hosty budou Peggy Marvanová a Adam Záviška, kteří jako první cyklisté dokončili závod Lapland Extreme Challenge za polárním kruhem. Celý program je dostupný na stránkách www.tour-film.cz.

„Přednášející vybíráme podle toho, co v příslušném roce kdo dokázal. A oni jsou pro mě cestovateli jednadvacátého století, úplně jiná dimenze…“ líčí programový ředitel Petr Horký.

Hlavním hostem festivalu je slovenská herečka Zuzana Kronerová, dvojnásobná držitelka Českého lva za snímky Divoké včely a Bába z ledu. Přijede také světoznámý rybář Jakub Vágner nebo herec Martin Dejdar.

Festival také nabídne workshopy s osobnostmi, mezi kterými bude třeba slavný slovenský fotograf Robert Vano, který se také zúčastní projekce slavnostního promítání filmu o svém životě „Robert Vano – Příběh člověka“.

„Pro třicet fanoušků Vano uspořádá dvouhodinový workshop, během nějž zájemcům poodhalí něco ze svého umění,“ doplňuje Horký.

Filmy pro festival jsou vybírány podle přesných pravidel, ze 435 přihlášených bylo do hlavní soutěže nakonec vybráno 59 filmů a spotů a 10 webových stránek nebo mobilních aplikací. „Svoji roli hrají také historické souvislosti a partnerské země,“ říká Horký.

Letos, v roce výročí vzniku samostatné republiky, je přirozeným partnerem Slovensko. I proto bude jedním z vrcholů programu koncert slovenského zpěváka Miro Žbirky s kapelou (vstupenky je možné vyhrát na facebooku nebo webových stránkách festivalu).

Soutěžit můžete také s námi, podrobnosti naleznete na stránkách iKoktejlu zde nebo na našem facebookovém profilu!