Sarajevo: válkou poznamenané bohatství kultur

Při příletu do hlavního města Bosny a Hercegoviny vás na moment, než vás obklopí ruch města, uchvátí hory, které obklopují Sarajevo ze všech stran. Dlouhou hlavní silnicí se dostanete až do nevelkého centra. V Sarajevu můžete objevovat svatostánky jednotlivých náboženství, poznat do hloubky všechny vrstvy bosenské války a Srebrenického masakru a vyjít k masivnímu skeletonu bobové dráhy ze zimních olympijských her, které Bosna hostila v roce 1984.

V tržnici Baščaršija v centru města si nenechte ujít ochutnávku pravé bosenské kávy, kterou vám správní kavárníci podají i s výkladem rituálů, jež se s jejím pitím pojí. Vyzkoušejte také delikátní bosenský dezert baklavu od jednoho z místních rodinných podniků.

V Sarajevu se nevyhnete ambivalentním pocitům, které vás chtě nechtě silně zasáhnou. Domy se stopami pro střelbě a výbuších, tržnice hýřící všemi barvami, vždy srdeční Bosňané. Až se budete divit, jaký zvláštní stesk to pocítíte, když budete město opouštět.

Výstup na nejvyšší bosenskou horu: Nacionalni Park Sutjeska

Naše cesta dál nepokračuje přímo k jižní hranici, ale zastavujeme se v Národním parku Sutjeska na východní hranici s Černou horou. Zde je možné přespat v Tjentišti a další den vystoupat na nejvyšší horu Bosny a Heregoviny Maglić. Je dobré si před samotnou výpravou sem zkontrolovat počasí, protože podnebí někdy dostojí jména samotné hory a zahalí okolí do mlhy. Strmý výstup pak nemusí být jednoduchý.

Z Magliće se můžete vydat rovnou zpátky nebo pokračovat za hranice až k průzračnému jezeru Trnovačko, u kterého je ideální zůstat přes noc a užít si před zpáteční cestou ranní koupel.

TIP: Spočítejte si před cestou výhodné pojištění na online kalkulačce od ČSOB Pojišťovny a sjednejte si takové cestovní pojištění, které vás bude chránit ve městě i na horách.

Konjic: rafting na Neretvě

Po cestě do Mostaru stojí za to se zastavit ve městě Konjic a udělat si výlet nedaleko k jezeru Jablaničko, do kterého spadají okolní mohutné hory. A pokud jezdíte na vodě, nenechte si ujít zdejší proslulý rafting na řece Neretvě.

UPOZORNĚNÍ: Ačkoli většina min je již úspěšně zlikvidovaná, v okolní přírodě je lepší se pohybovat po vyznačených turistických cestách.

Kulturní centrum Mostar

Po pauze v přírodě vás opět překvapí živé a přeplněné ulice historického Mostaru, zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO. Projděte si centrum s obnoveným slavným Starým mostem, který byl během války zničený, muzeum válečných fotografií v jedné z mostních věží a pokud budete mít štěstí, uvidíte skokany, kteří z mostu soutěží ve skocích do průzračně modré Neretvy.

A na co s sebou při cestě do Bosny nezapomenout?

Nezapomeňte si vzít cestovní pas, Bosna a Hercegovina je stále pouze kandidátem na vstup do Evropské unie. Nezanedbejte ani výběr cestovního pojištění. Jeho sjednání online vám nezabere ani pět minut. Podívejte se, jaká všechna rizika cestovní pojištění od ČSOB Pojišťovny pokrývá, případně si v online kalkulačce spočítejte, na kolik vás vyjde, a vyrazte na cestu bez starostí.