Kdo ještě nebyl na Srí Lance, jako by nebyl. Jak si ale Srí Lanku užít na maximum?

Doprava po Srí Lance

Srí Lanka patří mezi relativně malé ostrovy – z jednoho konce ostrova na druhý se vlakem dostanete během 8 hodin. O něco rychleji to pak zvládnete s tuk-tukem, nicméně plácnete se přes kapsu. Průměrná sazba za 1 km činí cca 50 rupií, ovšem přijdete-li, jakožto nezkušený cestovatel, do styku s mazaným tuk-tukářem, zaplatíte mnohem víc. Cenu proto domlouvejte vždy dopředu, ale nebojte se ji řidičovi i sebevědomě stanovit. Dáte mu tím najevo, že na vás si jen tak nepřijde.

Nejkrásnější pláže

Ačkoliv by pro vás neměly být při návštěvě Srí Lanky pláže středobodem vesmíru, zastávku na těch nejkrásnějších si určitě udělejte. A které mezi ně patří? Vezmeme-li v úvahu, že kolem ostrova objedete jakýsi polookruh – od západu k jihu a z jihu na východ, zavítejte na následující pláže:

Kalpitiya – ráj kitesurfařů, a usměje-li se na vás štěstí, tak i delfínů. Oblast nedotčená turismem, kterou si zamilujete pro její uvolněnou a pohodovou atmosféru.

Bentota – okouzlující Bentota vás učaruje svým zlatobílým pískem, azurovou vodou a vlnami ideálními pro vodní sporty.

Hikkaduwa – za nejkrásnějším šnorchlováním se vydejte jednoznačně do Hikkaduwy. Přírodní akvárium plné barevných rybek a půvabných korálů skrývá také želvy nejrůznějších velikostí, na které mnohdy narazíte jen kousek od břehu. S výbavou na potápění si nedělejte hlavu, na pláži vám ji za malý peníz vypůjčí.

Unawatuna – Srí Lanka je obecně proslulá obřími vlnami a výbornými podmínkami pro surfování. Navzdory tomu právě v Unawatuně najdete oázu klidu, která vám umožní si na rozpálené vodní hladině i zarelaxovat a zaplavat.

Tangalle – prahnete po lahodných koktejlech a hudbě linoucí se z plážových barů? Potom navštivte pláž v Tangalle, kde srší životem jak plážová promenáda, tak i moře samotné.

Mirissa – jestliže jste si se surfem již potykali, otestujte své dovednosti v Mirisse. Zdejší pláž vás pohltí bohémským stylem života a rozmanitým skalnatým pobřežím. Mějte však na paměti, že surfing patří mezi rizikové sporty, tudíž byste si pro něj měli sjednat speciální cestovní připojištění.

Dechberoucí cesty vlakem

Cestování vlakem po Srí Lance patří mezi fenomenální zážitky; a není divu - za málo peněz totiž dostanete pořádnou nálož muziky. Zaplatíte symbolických 25 Kč a 3 hodiny se kocháte panorámaty jako vystřihnutými z přírodní encyklopedie. Nejkrásnější výhledy si paradoxně nevychutnáte zpoza okýnka, nýbrž z vlakových dveří, proto nebuďte „fajnovky“ a nechte se v nich unášet s větrem o závod, stejně tak jako místní.

Čajové plantáže

Za návštěvu stojí také čajové továrny (Tea Factories), v nichž uvidíte, jak vlastně probíhá výroba čaje, který si dopřáváte. Toužíte vidět i proces, který samotné výrobě předchází? Tak sedněte na vlak a zahajte putování po vnitrozemí plném čajových plantáží. Vězte, že jakmile se ocitnete na trati vedoucí přes čajovou oblast Nuwara Eliya, samým úžasem vám spadne brada.

Pozor na sloní útulky

Stejně tak jako ceylonský čaj, i sloni k této zemi neodmyslitelně patří. Většina sloních útulků se tváří jako záchranné stanice, přičemž v některých z nich se vám naskytne šance slony nakrmit, například v Pinnawale, v jiných vám dovolí se s velikány dokonce vykoupat a dostat se tak do jejich bezprostřední blízkosti. Ovšem pozor, každá mince má dvě strany.

Ačkoliv se to na první pohled možná nezdá, například v Millenium Orphanage slouží sloni jako turistická atrakce a není s nimi zacházeno hezky, nehledě na to, že se na nich lidé i vozí. Návštěvy tohoto útulku se proto vyvarujte, a než se rozhodnete pro jakýkoliv jiný, nejprve si jej přes recenze nebo diskuzní fóra důkladně ověřte.

Exotická zvířata, včetně slonů, si můžete užít také v Yala National Parku na safari z pohodlí prostorného džípu.

Věříme, že si Srí Lanku zamilujete od prvního dne a že si i vás získá panenskou přírodou, bohatou kulturou, a především svou jednoduchostí. Před cestou nezapomeňte také na kvalitní cestovní pojištění, které vám usnadní případné komplikace během cesty. Srovnávací portál ePojištění vám ušetří spoustu času i peněz tím, že pro vás srovná nejvýhodnější nabídky od různých pojišťoven, přičemž samotné sjednání pojištění vám nezabere víc než 5 minut.