Sníváte-li o místě, které jako by vypadlo z jiné doby, tak právě Maramureş je tím správným pro vás. Městský život vám zde přijde absolutně cizí, protože čas tady běží jinak – přechodem od jedné významné události k druhé nebo mezi tradičními svátky. Prastaré tradice a obyčeje provázejí všechny tyto základní momenty podle tradičních obřadů, které jsou součástí života místních obyvatel, ale pro turisty nabývají úplně jiného, originálního významu.

Poznej oblast Maramureş

Při prvním pohledu vás oblast Maramureş překvapí dřevěnými stavbami, domy, vraty a kostely v malebném prostředí. Zaujmou vás i místní obyvatelé, jejichž domovy obklopují nekonečné lesy, kopce a zelené pastviny, připomínající pohádkový svět.

Jakmile se nasytí oči, přijde na řadu chuť, a na ni je třeba být dobře připraven nebo dokonce být pořádně vyhladověn, protože obyvatelé Maramureşe pro své hosty nachystají bohaté jídlo, které se nesmí odmítnout a je třeba ho sníst celé. Bůh je svědkem, že toto bude velmi obtížné, protože zdejší kuchyně je velmi sytá, plná uzenin. Hned na to, to musíte zapít pálinkou nebo zajíst mísami sladkostí, koláčů a mazanci plnými ořechů.

Pokud úspěšně projdete zkouškou jídla, můžete se těšit na projížďku mocanitou, místním vlakem, který vám umožní pozoruhodné setkání s přírodou a jejím půvabem.

Aby vám při poznávání Maramureşe nic nescházelo, doporučujeme návštěvu o svátcích, abyste si užili i lidových krojů, protože tradice se dodržuje s nábožností a dobrým jídlem, což přináší veselou náladu a skvělou atmosféru. Nejlépe je zavítat sem během Vánoc či Velikonoc. Pokud budete mít opravdu štěstí a uvidíte místní svatbu, určitě na tuto událost nikdy nezapomenete.

Autentické obyčeje v Maramureşi

Vánoční a novoroční obyčeje v Maramureşi vám nabízejí představení skupin koledníků, kteří chodí od domu k domu, aby popřáli hospodářům zdraví a hojnost v nadcházejícím roce. Skutečně pozoruhodnými jsou děsivé masky, jež nosívají někteří koledníci, za doprovodu ohlušujícího hluku zvonečků a zvonců vyhánějí zlé duchy. Pokud se odvážíte je obejmout, máte zaručené štěstí v nadcházejícím roku.

Nejdůležitějším náboženským svátkem jsou Velikonoce, a ty strávené v Maramureşi přinášejí velkou dávku vzrušení a hlubší cit posvátnosti. Můžete ho zažívat spolu s hospodyněmi, které zdobí vejce a vaří tradiční chutná jídla, nebo se můžete vydat spolu s hostiteli do kostela pro svaté světlo vzkříšení. Místní vás rádi vezmou kamkoliv, abyste okusili jejich tradice.

Pokud jste se sem dostali, nesmíte zapomenout na Veselý hřbitov v městečku Sapanta. Dodá vám zdravou dávku optimismu. Kříže v živých barvách a texty plné humoru o životě, obyčejích a neřestech nebožtíků vám ukážou všechno v novém světle. Budete se moci ještě jednou přesvědčit o unikátnosti tohoto místa, kde je samotná smrt zesměšněna.

Pro všechny, kteří hledají autentičnost, od šatů až po pocity, je Maramureş místem, kde každý může objevit své kořeny a obdivovat zdejší krásy.

Tak jak jste zvyklí, letecká společnost TAROM je poctěna dopravit vás k vybraným místům každodenními provozovanými lety na trase Praha–Bukurešť. Rumunská letecká národní společnost TAROM nabízí více než 50 vlastních a codesharových destinací.

Tým TAROM