Staří Řekové nazývali Korsiku jako Nejkrásnější. Z toho pochází jedno z jejích mnoha jmen: Ostrov krásy, Ostrov vůní, Ostrov kontrastů nebo Hora v moři. Všechny přezdívky jsou odůvodněné - málokde ve Středomoří najdete ostrov s tak překypující přírodou, nádhernými plážemi a vysokým pohořím. Korsika ale nabízí ještě více.

Korsika je jedinečná rozmanitostí i počtem dostupných aktivit. Někdo ocení krásné pláže Ligurského nebo Tyrhénského moře, někdo cykloturistiku, někdo rozhled z horských vrcholů a nebo projížďku na koni. A kdo sem přijel odpočívat, se může sžít s pohodovým stylem vesničanů a vychutnávat zdejší gastronomii. To vše za sborového zpěvu cikád a s vůní borovic a eukalyptů.

TIP: Prohlédněte si širokou nabídku zájezdů do Korsiky od cestovní agentury eTravel.cz.

Nádherná příroda a perfektní pláže

Divoké a ostré pohoří (až 2 170 m n. m.) ční nad celým ostrovem a nabízí výhledy přes rozsáhlé lesy, dravé řeky a křišťálová jezera až na moře ztrácející se v dáli. Na 8680 km² ostrova tu příroda vytvořila tolik kaňonů, skalnatých vrcholů, ledovcových polí a vodopádů, že je jen těžko tomu uvěřit. Pobřeží je dlouhé 1 000 km a nabízí pláže všeho druhu. V Portu najdete romantickou kamenitou pláž, u Bonifacia pláž s bílým pískem, ale můžete se setkat i s černým pískem. Ze silnice můžete sem tam vidět opuštěnou pláž a nádherné tyrkysové laguny. K nim je občas problém se dostat, ale stojí to za to.

Nepřeberné sportovní možnosti

Z pohledu turismu je současná Korsika známá díky nabídce sportovního vyžití. Nejpopulárnější je horská cyklo a pěší turistika. Legendární trasa GR20 se táhne napříč celým ostrovem přes hlavní korsický hřeben, takže se můžete těšit na odměňující výhledy. V horských kotlinách není neobvyklé zahlédnout muflona nebo divokého koně. Horská jezera a říčky nabízejí mnoho osvěžení a hlavně možnost využít kánoe nebo kajaky k projížďce. Je jen potřeba dávat pozor na proměnlivé počasí, protože i křišťálově jasné ráno se může odpoledne změnit na vydatný liják.

TIP: Jedete na dovolenou? Přečtěte si 10 tipů, jak zabezpečit váš domov.

Pestré možnosti ubytování

Co je běžné ve Středomoří, je běžné i na Korsice: apartmány, vily, průměrné i luxusní hotely a turistické komplexy. Apartmán pro 2 s dobrým hodnocením tu najdete cca od 1 500 Kč/noc (na Korsice je těžké se potkat s nedobrými zkušenostmi s ubytováním). Nicméně cestovky jako třeba NEV-DAMA nabízí last minute pro 2 osoby na od 4 500,- Kč/7 nocí s vlastní dopravou, což je velmi slušná cena.

Různé kulturní vlivy

Typická korsická vesnička je plná úzkých dlážděných uliček, klenutých průchodů a malých schodišť a občas je umístěna jako orlí hnízdo vysoko v horách. Na Korsice najdete barokní katedrály, obranné věže, pevnosti, stovky vztyčených menhirů, antické vykopávky a mnoho dalšího - to vše postaveno různými národy ve svých epochách a architektonických stylech.

Díky své strategické poloze byla Korsika často dobývána ostatními národy (Etruskové, Mauři, Římané...), které natrvalo otiskly svou stopu do zdejší kultury. Na místě je tedy etnografické muzeum v Bastii, kde najdete třeba i palác janovské vlády, guvernerské sídlo a další památky.

Největší město Korsiky Ajaccio na jihozápadní straně ostrova skýtá rodinnou hrobku Bonapartů - Napoleon Bonaparte se zde totiž narodil a je to poznat na každém kroku dle soch, názvů, atd. Muzeum Fesch (taktéž v Ajacciu) odhalí díla Raffaela, Tiziana či Veroneseho.

Ačkoliv Korsika spadá pod francouzskou nadvládu, mluví se zde i italsky a korsicky.

Možná jsme vám díky tomuto článku usnadnili výběr dovolené. Ať už se rozhodnete jakkoliv, přejeme co nejlépe strávené léto.

TIP: V případě, že jedete na dovolenou vlastním autem, podívejte se na shrnující informace o cestě autem do Francie.