Chystáte se do zahraničí letecky a nejste si jistí, jaká jsou pravidla pro odbavení na letišti? Letíte poprvé s dětmi? Pokud nebudete připraveni, nástup do letadla se vám může zkomplikovat. Bez potřebných dokumentů pak ani nemusíte odletět. Máme pro vás tipy a rady, co vše si pohlídat, abyste na letišti hladce prošli odbavením a vaše dovolená začala bez zbytečného stresu.

Než vůbec vyrazíte na letiště, ověřte si datum a čas odletu, jméno letecké společnosti a zjistěte si také konkrétní pravidla ohledně počtu, rozměrů a hmotnosti vašich zavazadel. Tato pravidla se mohou lišit v závislosti na tom, s kterou aerolinkou letíte. Rozlišujeme příruční (kabinové) zavazadlo, které si můžete vzít s sebou na palubu letadla, a zavazadlo odbavené, které patří do nákladového prostoru letadla. U nízkonákladových leteckých společností počítejte s tím, že cena letenky zpravidla zahrnuje jen příruční zavazadlo, za to odbavené si budete muset připlatit. Zkontrolujte si také platnost cestovních dokladů a včas si požádejte o víza, pokud je při cestě do cílové destinace budete potřebovat. A v kolik hodin máte být na letišti? Doporučujeme si cestu naplánovat tak, abyste dorazili dvě až tři hodiny před plánovaným odletem.

© Letiště Praha

Kosmetika, jídlo, léky… Kam s tím?

Při balení pak mějte na paměti, jaké věci patří do odbaveného zavazadla, a co a za jakých podmínek můžete mít v zavazadle příručním. Například všechny tekutiny, které si berete na palubu letadla, musejí být v balení o objemu do 100 ml. Netýká se to však jen nápojů, ale třeba i potravin v nepevném skupenství (marmeláda, med apod.) nebo kosmetiky (krémy, řasenky nebo deodoranty). Před bezpečnostní kontrolou musí být kosmetika umístěna do průhledného opakovaně uzavíratelného sáčku o objemu do jednoho litru a uložena na kontrolní pás mimo příruční zavazadlo.

© Letiště Praha

Veškerou elektroniku, jako je například mobil, powerbanka, fotoaparát, holicí strojek či notebook, si vezměte s sebou na palubu, do zapsaného zavazadla totiž nepatří. Povolena jsou zařízení s baterií o maximální výdrži 100 Wh. Při bezpečnostní kontrole pak dejte všechna elektronická zařízení do samostatné přepravky. Taktéž elektronické cigarety musíte mít v příručním zavazadle. Náhradní náplně do elektronické cigarety již ale podléhají stejnému omezení jako tekutiny, do letadla si tedy můžete vzít balení s maximálním objemem 100 ml.

Léky si zabalte do odbaveného zavazadla a do letadla si vezměte jen ty medikamenty, které nutně potřebujete po dobu cesty. Při kontrole na letišti léky z příručního zavazadla vyndejte a uložte je do samostatné přepravky. Rovněž je dobré mít s sebou potvrzení lékaře o medikaci v češtině a angličtině, jímž doložíte, že léky skutečně užíváte.

Když letíte s dětmi

Pokud se chystáte na rodinnou dovolenou, opatřete svým dětem cestovní doklady – cestovní pas nebo alespoň občanský průkaz, jde-li o cestu v rámci schengenského prostoru. Jestliže s sebou berete dítě, které není vaše a které zároveň nedoprovázejí jeho rodiče, myslete na to, že je nutné mít u sebe jejich písemný souhlas. Některé země takový doklad přímo vyžadují, jiné nikoli. Informaci, jak je to právě ve vaší cílové zemi, získáte na webových stránkách českého ministerstva zahraničí, potažmo na velvyslanectví daného státu v ČR. Vždy je však lepší, když si písemný souhlas rodiče či zákonného zástupce dítěte necháte vystavit. Dokument by měl obsahovat jméno a příjmení, datum narození a číslo cestovního dokladu dítěte. Stejné údaje je potřeba uvést i ve vašem případě jako osoby, která dítě na cestě doprovází. Dále uveďte destinaci a termín cesty. Dokument podepisuje zákonný zástupce dítěte, podpis je nutné úředně ověřit. Doporučuje se mít tento dokument ve dvou jazykových verzích (česky a anglicky).

© Letiště Praha

Údaje o dítěti budete zadávat do rezervačního systému už při koupi letenky. Důležité je vědět, že při přepravě letadlem se děti rozdělují na novorozence, tzv. infants (obvykle 0 – 2 roky), a děti (obvykle 2 – 12 let). Novorozenci standardně cestují bez nároku na vlastní sedadlo, děti vlastní sedačku mít musejí. Při koupi letenky na dálkový let si požádejte o sedačku v první řadě. Zde je totiž dost prostoru pro malou vaničku, do které dítě uložíte. V letadlech na krátké vzdálenosti je první řada zpravidla vyhrazena pro cestující business třídy, proto se u své aerolinky informujte na další možnosti.

Spoustu otázek vyvolává dětská strava na palubě letadla. Pro malé dítě si můžete vzít do letadla tolik jídla a pití, kolik budete během cesty potřebovat. Ale pozor! Tekutou stravu je nutné mít v uzavíratelných nádobách. Při dodatečné bezpečnostní kontrole potom bude tekutý obsah prověřován na nezávadnost. Na dětskou stranu je také nutné upozornit bezpečnostního pracovníka a předložit ji ke kontrole zvlášť.
Na letišti můžete také využít dětské koutky, pokoje pro rodiče s dětmi nebo letištní kočárky, které vrátíte až před nástupem do letadla.

Na letišti s asistentem

Létání a pohybu na letišti se nemusíte obávat ani tehdy, pokud máte nějaké zdravotní omezení. Například na Letišti Praha můžete zdarma využít asistenční službu, která vám pomůže s bezpečným odbavením, doprovodem přes stanoviště bezpečnostní kontroly, průchodem letištěm i samotným nástupem do letadla a usazením na místo. Asistenci si objednejte dopředu (nejlépe již při nákupu letenky) a přesně specifikujte své individuální potřeby. Získáte tím jistotu, že asistence bude k dispozici po celou dobu vaší cesty – tedy i při přestupu, na letišti v cílové destinaci, případně při návratu zpět.

© Letiště Praha