Kdy naposledy jste slyšeli: „Vyfotím to ještě jednou, kdyby to nevyšlo.“ Digitální doba ale určitě nepřinesla méně fotek, naopak. Kolik teď máte fotek z dovolené? Desítky? Stovky? Tisíce? Některé fotky jsou připomenutím hezkého zážitku, jiné mohou být vhodné pro další zpracování.

1. Průběžné hodnocení

Možná už vaše dovolená začala, možná je už za vámi. Pokud se ale teprve chystáte, poradíme vám jednu věc. Ať už fotíte telefonem nebo foťákem, pravděpodobně má vaše zařízení možnost pořízené fotce udělit hodnocení, případně označit srdíčkem coby „oblíbený“. Tuto funkci využijte, protože vám to u počítače ušetří hodně času při probírání a hledání povedených fotek.

Nemusíte to dělat okamžitě, můžete k tomu využít čas ve vlaku nebo čekání na letišti. Nepovedené fotky můžete rovnou vymazat. Nebudete pak omdlívat při pohledu na počet fotek, které se chystáte na počítači zpracovat. Pokud máte pochybnosti, nechte si rozhodnutí k monitoru, kde si fotku prohlédnete v plné kráse.

2. Zálohovat a zase zálohovat

Už to asi zní jako klišé, ale zážitků, které přišly o fotodokumentaci, je stále hodně. Ať už si na cestu přibalíte externí disk nebo se rozhodnete využít cloudové úložiště (icloud, google drive…), zálohujte. Chytré telefony za vás tuto práci dělají automaticky, ale raději si je zkontrolujte.

3. Publikujte pěkné fotky

Pokud se vám zrovna nepodařilo udělat sérii fotek vhodnou pro tvorbu gifu, který by dobyl internet, tak mažte. Opravdu nepotřebujete deset stejných fotek. Nejde jen o místo na vašem úložišti, ale hlavně o prožitek při prohlížení fotek. Ze stejných fotek prostě vyberte tu nejlepší. Pokud chcete fotky dávat na sociální sítě, tak nezapomeňte, že fotka vtipná na účet kamaráda může vyvolat bitvu, o kterou možná nestojíte. Publikujte tedy fotky, které připomínají společný zažitek, ale nikoho nezesměšňují. Na Instagramu k fotce přidejte i příběh a vložte #hashtagy z místa apod.

4. Dokonalost vs. kýč

Upravovat nebo neupravovat fotky v programu na počítači? Všeho s citem. Fotce bez obsahu nepomůže ani Photoshop. Pokud se vám ale podařilo zachytit hezký moment, který se dá podtrhnout decentní úpravou, hurá do toho! Můžete využít funkce přímo v telefonu nebo foťáku, anebo si úpravu můžete nechat až k počítači. Pokud to váš přístroj umožňuje, zkuste vyzkoušet focení do formátu RAW – při jeho upravování se pomyslně dostanete k momentu focení a získáte možnost provádět zásadní úpravy. Nezapomínejte také na ořez, kterým z fotky nenásilně odstraníte třeba roh vedlejší budovy nebo dopravní značku.

5. Tisk fotek

Nezapomínejte, že se o fotky budete chtít podělit. Kamarádovi, který tráví většinu času se smarthphonem v ruce asi postačí link, ale užije si takhle vyprávění o dovolené i babička? A opravdu už nemá fyzické album s fotkami své kouzlo? Odpověď necháme na vás, ale rozhodně se nebojte, že si dnes nejde užít čekání na vytištění fotek. Výhodné je, že vytisknout si můžete jen povedené fotky a stojí to pár korun.

6. Velkoformátem to začíná

Dnes už si nemusíte dekorativní plakát vybírat v supermarketu, námětem se může stát vaše fotografie. Nikdy nebylo snadnější vyrobit si vlastní fotoobraz než dnes. Užijte si pohled na ty nejlepší zážitky ve velkoformátovému tisku.

7. Fotka se může stát motivem

Vaše fotografie může také opustit papírový svět a stát se motivem na věcech, které používáte každý den. Chcete usínat na polštáři se západem slunce, který jste vyfotili na dovolené? Co tričko nebo hrneček? Možností je hodně, tak probuďte fantazii a tvořte. Udělejte radost nejen sobě.

8. Když už tisk, tak s obalem

Pokud jste si dali práci s úpravou a tříděním fotek, můžete si výsledek nechat vytisknout v podobě fotoknihy nebo alba. V takovém případě myslete na to, že bude potřebovat obal, který si zaslouží pozornost. Vaše album může být zasouvací nebo se můžete pustit do přípravy alba ve formě scrapbooku. Vaše album bude vyprávět příběh, promyslete si uspořádání fotek a využijte možnosti přidávat popisky – po čase vám to třeba pomůže vybavit si důležité podrobnosti.

9. Rámeček si fotka zaslouží

Plakáty, fotoobrazy, kalendáře, hrnky… To všechno je fajn a udělá to velkou radost. Ale jestli někdo čekal, že vynecháme klasiku, spletl se. Rámeček fotkám sluší, a pokud chcete dárek, který udělá radost každému, vyberte správnou fotku a najděte vhodný typ rámečku.