Bavorsko je největší spolkovou zemí Německa. Může se pyšnit slavnými rodáky, jako je emeritní papež Benedikt XVI., císař Ludvík IV. Bavor či císařovna Alžběta Bavorská manželka Františka Josefa I. Pochází odtud i u nás vcelku nepopulární zimní král Fridrich Falcký. V Bavorsku mají své rodiště také známí umělci, například malíři Albrecht Dürer či Lucas Cranach starší, literáti jako Lion Feuchtwanger a hudebníci Richard Wagner nebo Richard Strauss. Také vynálezci Levi Strauss a Rudolf Diesel přišli na svět v Bavorsku. Ale není třeba se opírat jen o známá jména, Bavorsko má široké spektrum toho, co může nabídnout.
Foto: Andreas Hub / laif/ ADFC - ADFC Allgemeiner Deutscher Fahrrad-Club e. V.
Mnichov, srdce Bavorska
Centrem Mnichova je Mariánské náměstí, Marienplatz, dýchající kosmopolitní atmosférou, překypující životem, co budova, to stavební památka. Chloubou náměstí jsou Nová a Stará radnice spolu s kostelem sv. Petra, nejstarším v celém historickém jádru, a jen o pár kroků dále kostel Panny Marie, Frauenkirche, jehož věže zdobí nezaměnitelné zelené kopule. Jsou dominantou města, a to nejen na pohled, ale i na poslech, jejich zvonkohra je jedním velkým radostným poskočením. Jak ale sami obyvatelé Mnichova říkají, ty pravé katedrály jsou pod širým nebem. Myslí tím pivní zahrady, ve kterých se pod prastarými kaštany raduje ze života různorodé publikum. Zahrádky se tu však oficiálně jmenují sklepení – Salvatorkeller, Löwenbräukeller či Hofbräukeller – pivovarníci totiž pivo skladovali v chladném podzemí a brzy přišli na to, že by svůj zlatý mok mohli čepovat také přímo na místě.
Foto: Shutterstock.com
Kultura a vzdělanost
Mezinárodnímu věhlasu se těší rovněž mnichovská divadla. Komorní divadlo, Německé divadlo, Rezidenční divadlo, Bavorská státní opera... Výběrem budete ohromeni, jen na internetových stránkách města figuruje 89 jevišť. Ohromující je i paleta muzeí: Stará a Nová pinakotéka, Pinakotéka modernismu, která již sama o sobě zastřešuje hned čtyři navzájem nezávislá muzea a na základě celosvětově unikátní konstelace interdisciplinárním způsobem představuje zrakům veřejnosti nejrůznější umělecké obory. Lenbachhaus, Glyptotéka, Státní antické sbírky a muzeum Brandhorst patří mezi nejrenomovanější muzea na světě. Druhou velkou muzejní oblastí je čtvrť Lehel s Domem umění, Bavorským národním muzeem, Archeologickou státní sbírkou a Národopisným muzeem. Plus Paleontologické muzeum a Přírodovědecké státní sbírky, dále Villa Stuck, Goetzovy sbírky v objektu architektů Herzog & de Meuron, Židovské muzeum… I kdybychom tuto nabídku chtěli označit za obrovskou, stále bychom jí ještě hodně křivdili.
Foto: Shutterstock.com
Würzburg, Bamberk a Řezno
Mnichov však rozhodně není jediným městem Bavorska, které stojí za návštěvu. Návštěvník by rozhodně neměl vynechat ani Würzburg, Bamberk a Řezno. Würzburg se svou historií přes 1300 let nabízí historickou radnici, románskou katedrálu, Mozartův festival a místo světového dědictví UNESCO, které zahrnuje zámek Würzburg Residenz a zahradu Hofgarten Palace. Prohlídky s průvodcem byly navrženy speciálně pro sníženou pohyblivost, pro nedoslýchavé, nevidomé nebo slabozraké návštěvníky. Bamberk je pro změnu skoro tisíc let střediskem císařské a biskupské moci, pro svou polohu, je vystavěn na sedmi kopcích, je nazýván Franckým Římem. Bamberku dominuje Císařská katedrála a jako celek je mistrovským dílem městského designu pojící středověkou a barokní architekturu. Poslední do zmiňované trojice měst, které nesmíte v Bavorsku vynechat, je Řezno (Regensburg). Je nazýváno městem králů a císařů. Světové kulturní dědictví tu nežije jen minulostí historických budov, nýbrž spíše v ulicích mezi nimi. Řezno se rádo poměřuje s jinými velkoměsty, a to nejen jednou z nejvyšších koncentrací hospůdek a pivnic v celém Německu. Nejdůležitějšími památkově chráněnými objekty Řezna jsou Kamenný most, chrám a náměstí Krauterermarkt s kostelem Sv. Jana, muzeum chrámového pokladu, patricijský palác u brány Heuport a historická lékárna Adler-Apotheke.
Foto: Shutterstock.com
Do lesa
Nejste nadšenci do historie, pivních zahrádek a architektury, raději trávíte čas v přírodě? V tom případě je Bavorsko také skvělou volbou. Jeden z hlavních cílů by byl jistě Národní park Bavorský les. Je prvním a zároveň nejstarším mezinárodně uznávaným národním parkem v Německu. Rozprostírá se na ploše přibližně 243 km² okolo vrcholů Falkenstein, Roklan a Luzný. Společně s přilehlým Národním parkem Šumava tvoří největší chráněné území ve střední Evropě. Bavorský les nabízí svým návštěvníkům pestrou škálu možností, jak se mohou s tímto jedinečným lesním ekosystémem seznámit a jak mohou pozorovat napínavé procesy, během kterých v srdci Evropy vzniká nová divočina. Více než 300 km výborně značených turistických stezek vás zavede k typickým přírodním krásám tohoto národního parku. V okrajových částech národního parku najdeme přes 200 km cyklostezek, 170 km běžkařských tratí a přibližně 100 km upravovaných zimních turistických tras. Pozornosti návštěvníků nesmí uniknout ani Romantická stezka. Ta odhaluje fascinující bohatství západních dějin, umění a kultury: biskupské rezidence, knížecí dvory, hrdá císařská města a zasněné pohádkové zámky. Romantická stezka je nejslavnější destinací Německa a nabízí unikátní rozmanitost nezapomenutelných krajinných dojmů od franckých vinic podél Mohanu přes největší německý meteoritový kráter až po zámek Neuschwanstein, vnořený do dech beroucích Bavorských Alp.
Foto: Shutterstock.com
Více informací na www.germany.travel