Staatliches Bauhaus, známá jako Bauhaus, byla německá umělecká škola která vznikla ve Výmaru v dubnu roku 1919 a fungovala až do roku 1933.

Škola měla obnovit „jednotu umění pod vedením architektury a obnovit těsný vztah umění k řemeslu. Umění a technika mají vytvořit nový celek. Konečným cílem vší výtvarné činnosti se má stát stavba.“ Každý student Bauhausu se tedy musel naučit řemeslu.

Photo by Jule_Berlin from Shutterstock

Škola existovala ve třech německých městech: Výmar 1919-1925, Dessau 1925-1932, a Berlín 1932-1933, pod třemi různými architekty-řediteli: Walter Gropius od 1919 do 1928, Hannes Meyer od 1928 do 1930, a Ludwig Mies van der Rohe od roku 1930 do roku 1933, kdy byla škola zavřena pod nátlakem nacistického režimu, kdy byli označováni jako centrum komunistického intelektuálu. Ačkoli škola byla zavřená, zaměstnanci pokračovali v rozšiřování idealistických pravidel, když opustili Německo a emigrovali dále do celého světa.

Jestli patříte mezi velké fanoušky architektury, tak co takhle bydlet ve známém a obdivovaném museu Bauhaus?

Photo by By Claudio Divizia from Shutterstock

Východoněmecké museum v Dessau nabízí několik studentských pokojů a neuvěřitelný zážitek, který se vám jen tak nepoštěstí. Nejen, že museum slaví 100 let, ale je i součástí UNESCO a vy budete mít šanci zkusit ubytování na obvyklém místě. Místě, kde umění, design, architektura a kreativita jen vzkvétala.

Photo by By Claudio Divizia from Shutterstock

Tato ojedinělá stavba navržena Walterem Gropia vznikla v letech 1925 a 1926 a představuje takové město ve městě, škola zde operovala v letech 1925 až 1932 a je důležitou součástí Výmaru. Dostanete stejnou zkušenost, jako tehdejší studenti před 90 lety. Pokoje jsou velmi jednoduše vybaveni, na patře najdete společné koupelny a na jídlo zajdete do menzy.

Photo by Urbanoid.Pro from Shutterstock

Museum se odráží od modernismu a z místa to přímo sálá. Obrovská okna, která dávají pocit všudypřítomné přírody, jednoduché barvy – šedá a bílá převládají a novodobá strohost, to vše předešlo svou dobu před stoletím.
Pokud se nebudete chystat zde přespat, doporučujeme minimálně celý den výlet, jelikož je komplex vskutku impozantní a obrovský. Pro milovníky umění a architektury to bude pohlazení na duši a odškrtnete si to z vašeho uměleckého a muzejního bucket listu.