Již dopředu jsem věděl, že chci vyrazit na jih a minimálně na dva týdny. Při hledání v databázi dobrovolných aktivit se mi zalíbil workcamp se zaměřením na životní prostředí. Kromě myšlenky stojící za celým projektem, mě zaujala samotná lokace. Kdo by nechtěl pracovat v malebném městečku Ottaviano, které se nachází přímo pod Vesuvem?
Dobrovolničení pod Vesuvem
Workcamp pořádala Liberá, asociace pro boj proti mafii, ve spolupráci s přední italskou ekologickou organizací Legambiente, která vynakládá rozsáhlé úsilí na ochranu životního prostředí a přetváření konfiskovaných nemovitostí. S důrazem na komunitní služby vytvářejí platformy, na nichž mohou dobrovolníci z celého světa přispívat k jejich misi.
Zabaveno italské mafii
Poté, co jsem pomocí železniční sítě Circumvesuviana dorazil na zastávku Ottaviano, mě přivítali dva starší pánové, kteří neuměli ani slovo anglicky. Nakonec jsme spolu našli společnou řeč díky kombinaci španělštiny a italštiny a z těchto usměvavých Italů se vyklubali naši průvodci celým workcampem, Antonio a Pasquale. Život v Ottavianu byl naprosto odlišný od mých běžných dnů v Praze. Byli jsme ubytováni ve zkonfiskovaných budovách, které byly zabaveny italské mafii, Camorě. Každý den připravovala jiná dvojice snídani, oběd a večeři. Účastníci byli lidé skutečně z celého světa, takže jsme díky tomu ochutnali klasická mexická, japonská, ale i česká jídla (pro zajímavost to byla česnečka, bramboráky a okurkový salát).
Na počest obětí
Téměř všechna dopoledne jsme pracovali na zahradách, které jsou opečovávány na počest obětí mafie. Na nich jsme připravovali zpustošené a zarostlé záhony na to, aby je mohli místní obyvatelé využívat během celého roku. Odpoledne jsme měli možnost setkat se s hosty, kteří nám vyprávěli příběhy jak ze svých životů, tak ze životů obětí Camorry, což prohloubilo naše porozumění historickému spojení mafie se zabavenými nemovitostmi a jejímu stávajícímu vlivu na italskou společnost. Navštívil nás například šéf místní policie či novinář, kteří čelí výhružkám Camorry kvůli svým aktivitám proti této zločinecké organizaci.
Setkávání a poznávání
Jedním z nejzajímavějších zážitků byla návštěva rodičů Maria Paciolli, italského novináře a aktivisty, který zemřel za zvláštních okolností jako dobrovolník OSN v Kolumbii. Díky jejich vyprávění jsme si přiblížili výzvy, kterým čelily obě pořadatelské organizace ve své snaze o spravedlnost na světě. Kromě dobrovolničení jsme měli to štěstí vydat se na výlety do míst jako jsou Pompeje, Vesuv, Neapol či na úchvatné pláže, díky kterým jsme získali širší pohled na italskou kulturu, historii a krásy tohoto okouzlujícího regionu.
Kulturní obohacení
Téměř rodinné soužití mi ovšem nabídlo poznat kulturu i z celé řady dalších zemí. Zejména při každodenních činnostech jsem si všímal rozdílů, ale i podobností, mezi životními styly dobrovolníků - od španělské poobědové siesty po typické srbské tance. Neustálý kontakt s lidmi, které neznáte, je ze začátku výzva, ale společná motivace vyjet na workcamp nás hned od začátku propojila a v jistém smyslu nás drží pohromadě i po tomto zážitku.
Zkušenosti, přátelství a především spolupráce s lidmi z celého světa na projektu, který má význam, byly obohacující. Nemohu se dočkat, až se mi opět naskytne příležitost vyrazit na další workcamp. A to s ještě většími očekáváními než letos.
Šimon Dlabač
Šimon Dlabač
Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze s vášní pro dobrovolnictví. Tu v sobě objevil v létě roku 2019, během něhož pomáhal s organizací společenských akcí pro obyvatele malé španělské vesnice. Dalo by se říct, že ve Španělsku svým srdcem zůstal a v současné době tam i tráví jeden semestr objevováním španělské kultury (a samozřejmě i studiem španělského práva). Rád si zajde na koncert kapely, kterou nikdy předtím neslyšel a naopak se rád podívá na film, který už viděl několikrát. V budoucnu by rád propojil své zkušenosti a znalosti jak ze studia, tak z dobrovolnictví v zahraničí s českým právem, protože si stojí za tím, že všude dobře, ale doma nejlíp.