Hodný bratr se dívá

Připomíná gigantickou kostku ledu, kterou nějaký šprýmař postavil přímo doprostřed berlínského Washingtonova náměstí. Budova s prostým názvem Cube Berlin je skvělou ukázkou toho, že minimalistický design funguje v každé době. Navzdory svému jednoduchému tvaru je však pokaždé jiná. Díky speciální skleněné fasádě se v ní odráží obloha s mraky, okolní městské panorama i barva slunečního světla, které zrovna ten den panuje.

Architekti z kodaňského studia 3XN Architects chtěli, aby stavba vedla dialog se svým okolím a působila tak trochu jako moderní socha. A to se jim více než povedlo. Na její fasádě se pořád něco děje.

Ještě úžasnější věci se však dějí uvnitř. Cube Berlin je totiž stavbou, která na vás skutečně myslí. A nejen na vás, ale také na šetření energií, klimatickou krizi nebo pohodlí všech lidí uvnitř. Její „mozek“ pohání umělá inteligence, takže se stavba umí sama učit, kdo má co nejraději a co nejlépe funguje. Aby to však zjistila, potřebuje znát nepřeberné množství dat. K tomu jí slouží téměř čtyři tisícovky senzorů nejrůznějšího druhu, necelá tisícovka vysílačů signálu Bluetooth a skoro sto padesát antén na mobilní signál.

Zdejší velký bratr má spoustu očí, které nikdy nespí. Naštěstí však nikoho nešpehuje a nic nikam neposílá. Umělá inteligence si však s detektivní pečlivostí umí zjistit, jak má kdo rád nastavené žaluzie, jaká pokojová teplota mu vyhovuje nebo v jakém prostoru nejraději pracuje.

Podle toho sama upravuje nastavení systémů a přes aplikaci doporučuje uživatelům nejlepší volby. Kromě jiného ukazuje přijíždějícím nejbližší volná parkovací místa, čímž za ně nejen řeší palčivý stres s vmáčknutím auta mezi ta ostatní, ale také snižuje emise výfukových plynů. Řidiči nemusejí jezdit po parkovišti jako zmatené včely a túrovat u toho motory.

Jakou chcete budoucnost?

Cube Berlin sice myslí za vás, v dalším moderním skvostu s názvem Futurium však budete muset roztočit svůj vlastní mozek na plný výkon. Ale vůbec to nevadí. Lidé dokonce stojí frontu na to, aby to mohli zažít. Zdejší expozice technologií budoucnosti je plná interaktivních experimentů a exponátů umožňujících vyjádřit vlastní názor – a na ten tady nezapomínají.

Před prohlídkou návštěvníky stylově uvítá mluvící robot Pepper a spolu s interaktivním náramkem, na který se ukládají jejich reakce, podá i vysvětlení, jak ho používat. Na konci vše vyhodnotí počítač a vyplivne návštěvníkům resumé.

Jan Bělčík

Třetím rokem studuje fotografii a nová média na střední škole Michael.
Kromě fotografie je jeho největší vášní hokej. Pozici hráče vyměnil za
roli rozhodčího s licencí II. třídy. Píská též zápasy v inline hokeji.
Aktivně se věnuje tématu slovní agrese vůči rozhodčím.

V přízemní laboratoři si každý může vlastnoručně vyzkoušet řezání laserem či 3D tisk a v experimentální kuchyni zjistí, jestli se v budoucnosti na náš stůl skutečně dostanou mouční červi nebo saranče. Používají se přitom speciální japonské příbory přímo navržené pro hmyzí vaření.

Ani samotná prosklená stavba si v modernosti s expozicemi nijak nezadá. Solární kolektory na střeše se starají o téměř úplnou energetickou nezávislost, dešťová voda stéká do cisteren a slouží ke splachování záchodů a fasáda složená z více než osmi tisíc panelů se stará o přirozené odvětrávání.

Autor textu a fotografií: Janek Bělčík

Související články