Až vás v Ras Al Khaimah, v jednom ze sedmi Spojených arabských emirátů, bude polévat horko, jeďte se zchladit do hor. Čeká na vás Jebel Jais (1934 m n. m.), nejvyšší vrchol státu. Je ozdobou Hajarských hor, které vznikly před sedmdesáti miliony let a představují jednu z nejstarších a nejrozsáhlejších ukázek výchozu oceánské kůry na světě.

ŠEJKOVO HORSKÉ SÍDLO

Kvalitní silnice bez děr a hrbolů nás vede serpentinami blíže k vrcholu. „Četla jsem, že šejk emirátu Ras Al Khaimah má tady v horách jedno ze svých sídel a přemisťuje se sem výhradně helikoptérou, ale asi je to drb,“ říkám řidiči jménem Taps, který je původem ze Zimbabwe. „Ne, to není drb, tedy až na to, že by sem lítal jen helikoptérou. Ve skutečnosti i sám řídí auto, ale samozřejmě všude kolem je ochranka, takže snadno poznáte, kdo řídí,“ dodává se smíchem Taps. Nedivím se, že i šejka zdejší hory očarovaly. Jsou vyprahlé, přesto však mají v sobě kouzlo, které si vás přitáhne. Stačilo by se jen dívat do krajiny a meditovat, proto jsme sem ale nepřijeli. Naším cílem je trocha toho dobrodružství a první dávku adrenalinu si dopřejeme v kempu Beara Gryllse.

NIKDY SE NEVZDÁVEJ

V Ras Al Khaimah máte jedinečnou příležitost absolvovat kurs přežití pod hlavičkou tohoto světoznámého dobrodruha. Jeho životní motto zní: Nikdy se nevzdávej. Ví, o čem mluví. V Keni se tomuto odhodlanému muži, který se ve třiadvaceti letech stal nejmladším Britem, jenž zdolal Everest, neotevřel padák a při pádu z výšky 4900 metrů si zlomil tři obratle. Osmnáct měsíců strávil Grylls v nemocnici, ale nevzdal to. Postavil se znovu na nohy a jako inspirativní osobnost se stal hlavním náčelníkem britských skautů a později ambasadorem světového skautingu. Možná jste taky v televizi viděli některý z jeho dokumentů, kde dává cenné rady jak přežít v extrémních podmínkách. Vyzkoušet si to v praxi je ale úplně jiný zážitek...

Vjíždíme vstupní branou s nápisem Bear Grylls – Survival Camp. Je to jediné zařízení svého druhu, které Grylls vybudoval mimo Británii. Ujímá se nás několik instruktorů. „Jmenuji se Moos a působil jsem u speciálních jednotek v jordánské armádě. V rámci výcviku nás vysadili v poušti. Dostali jsme pouze dvě věci: nůž a PET lahev. Ta ale byla prázdná. Vodu jsme si museli najít každý sám a vydržet za těchto podmínek měsíc. Z padesáti nás výcvik dokončilo šest. Já obstál nejlépe, a to díky tomu, co jsem se naučil od Beara Gryllse.“

SNĚZTE ŠKORPIONA

Naše skupina se dělí na dva týmy. Prvním úkolem je v časovém limitu najít vhodné místo, kde si vytvořit přístřeší, které by nás v případě potřeby ochránilo před nepřízní počasí. Větší výzvou ale je z hnědého patoku vytvořit pitelný nápoj. Do rozpůlené PET lahve vrstvíme uhlíky, písek, kamínky a navrch zelené listí. S napětím čekáme, až se voda přefiltruje přes kus látky uvázaný na konci otvoru. První pokus nám nevychází. Asi jsme použili moc písku. Až napodruhé vidíme, že látkou kape tekutina, která by nás v krizových chvílích zachránila.

Třetím úkolem je rozdělat oheň. Netušila jsem, že kosmetická taštička poskytuje arzenál nástrojů k přežití. Chcete rozdělat oheň? Pak vězte, že vám jako podpalovač poslouží vata lehce namočená v oleji. „Kosmetické přípravky jsou v tomto zápase skvělí pomocníci,“ podporuje Moos naši snahu rozdělat oheň. Poslední částí našeho kursu je boj o jídlo. „Najít něco k snědku v nehostinných podmínkách není nic jednoduchého. Pamatujte, že musíte šetřit energií. Jestliže se budete hnát za potravou, nejenže nic nechytíte, ale navíc se vyčerpáte. Berte to, co potkáte cestou. Otáčejte kameny. Snězte škorpiona, bude-li to třeba, ale pamatujte, že už nikdy nepozřete nic odpornějšího,“ říká Moos a oklepe se při vlastní vzpomínce.

Čas plyne a instruktor je k nám nakonec milostivý. Vytáhne krabičku se sušenými červy a dá nám poslední radu. Nikomu nevěřte, pokud se ocitnete v situaci boje o holý život. V něm je každý sám za sebe. Úspěšně jsme absolvovali základní kurs přežití u Beara Gryllse. Jako rodina si odnášíme životní zážitek. Absolvovat můžete kursy různé obtížnosti, od těch jednodušších až po extrémní úroveň. Součástí kempu obklopeného horami jsou plechové kabiny, kde se můžete ubytovat, nechybí jim základní komfort včetně náčiní na grilování. Maso opečené v těchto podmínkách chutná jinak. Má příchuť dobrodružství.

Související články

RYCHLOSTÍ SUPERMANA

Hladinu adrenalinu ale hodláme zvednout ještě víc. Co takhle proletět se vzduchem jako Superman? V Jebel Jais k tomu máme ideální příležitost. Nachází se tu nejdelší zipline světa, což stvrdila i Guinnessova kniha rekordů. Trasa je dlouhá 2,8 km a při skluzu může te dosáhnout rychlosti až 150km/h. Pohodovější variantou je Jais Zipline Sky Tour, kdy se proletíte nad horskými útesy a kaňony, a na trase dlouhé pět kilometrů se projedete na laně sedmkrát. Až se nabažíte ptačí perspektivy, můžete si hory osahat na via ferratě, která je v Emirátech jedinou svého druhu. Hajarské hory jsou jako stvořené k trekování. Projít si můžete šest tras různé obtížnosti. Ve výstavbě je sáňkařská dráha, která bude další atrakcí v této horské lokalitě. Návštěva restaurace Puro 1484 je kulinářskou odměnou po adrenalinovém výkonu. Jméno získala podle své nadmořské výšky, která ji katapultovala na post nejvýše položené restaurace v SAE. Je odsud nádherný výhled na hajarské vrcholky a lana, po kterých  sviští odvážní supermani.

Nejdelší lanovka na světě vám hladinu adrenalinu v krvi určitě zvedne:

Zdroj: Youtube

KDYŽ SE HORY ZBARVÍ

Jebel Jais je domovem velbloudů, horských koz, lišek i stovek ptačích druhů. Jakmile opadnou zimní deště, pusté hory se zbarví květy divokých kosatců, purpurových lilií a bílých sedmikrásek. V údolích roste také strom Al Sidr (cicimek trn Kristův), jenž lidem na Středním východě sloužil od nepaměti jako lékárna. Ženy našly užitek i v jeho listech, které usušily, rozemlely na prášek a zředily vodou. Vzniklým „mýdlem“ pečovaly o svou pokožku a vlasy. Vědecké jméno tohoto stromu zní Ziziphus spina-christi, podle křesťanů byly právě jeho trny použity pro Kristovu korunu. Al Sidr je také zmíněn v koránu jako jedna z rajských rostlin, která umí hojit rány a zbavovat tělo infekce. Jeho plody byly prvním ovocem, které ochutnal prorok Adam poté, co sestoupil na zem.

KEMPOVÁNÍ V EMIRÁTECH

V Ras Al Khaimah je kempování oblíbenou aktivitou a v Jebel Jais to platí dvojnásob. Dokonce se považuje za jednu z nejatraktivnějších kempovacích lokalit v celých Emirátech. Pokud nevyznáváte kempování na divoko a chcete alespoň minimální zázemí, máte k dispozici tři oficiální kempovací plochy, kde je parkoviště, toalety a další základní vybavení. Mějte na paměti, že je zde v průměru o deset stupňů Celsia méně než ve zbytku země. Pokročilí dobrodruzi najdou směrem k vrcholu mnoho míst, kde lze rozbít stan a vybalit grilovací náčiní. A pak už jen zbývá těšit se na noc pod hvězdami a na magické svítání, kdy první sluneční paprsky ozáří vrcholky Hajarských hor.

Zdroje: biolib.cz, guinnessworldrecords.com, csfd.cz, britannica.com

Související články