Jsou místa, která snadno identifikujeme podle názvů výrobků nebo výroby, která v nich probíhala. Dejme si jeden příklad za všechny. Manchestrová látka například jménem odkazuje na anglické město Manchester. Tento typ útkového sametu se měl podle některých historiků začít poprvé vyrábět právě tady. Ovšem i česká a moravská města měla výrobky, které svá město proslavila ve světě. Ovčem někdy může dojít k mýlce. Proslavené olomoucké tvarůžky nepocházejí v Olomouce.

Kvíz: Poznáte město podle slavného výrobku, který se v něm dělal?

Znáte výrobky, které proslavily svá města?

Papuče z Valašských Klobouk byly slavné. A to nejen v bezprostředním okolí, ale zájem o ně projevili kupci v celé rakouskouherské monarchii. Bohužel v průběhu času výroba téměř zanikla a dnes se jedná jen o raritní záležitost, které se věnuje jen několik živnostníků. Město Valašské Klobouky se nejmenuje podle jejich výroby, ale podle tradice, v níž měla vrchnost v průběhu honů označovat právě tímto kusem oděvu oblíbenou studánku.

Fezko

Orientální pokrývky hlavy, fezy, proslavila textilní výroba ve Strakonicích, která se táhne přes zhruba půl tisíciletí. Ovšem zdejší první fez byl vyroben až roku 1807. Když v roce 1812 založili bratři Fürthovi firmu na výrobu čepic a fezů, ukázalo se, že jejich obchodní rozhodnutí bylo trefou do černého. Mužské fezy mívaly černý nebo modrý střapec, ženské bývaly zdobeny vyšíváním, perlami nebo v případě luxusním kousků, obsahovaly i zlato. Název fez vznikl ze jména města Fès (nebo také Fes). Fez byl dokonce používán v rakousko-uherské armádě u bosensko-hercegovinských vojáků.

Zdroj: Youtube

Odbyt strakonické výroby neustále vzrůstal, zájem byl a zjednodušeně řečeno, peníze se jen sypaly. Fezy se vyvážel do vzdálených oblastí, zejména do Turecka. Továrna nevyráběla jen fezy, později začala vyrábět i jiné pokrývky hlavy, například barety, také vyráběla pláště, kostýmy a šály.  Roku 1812 činilo roční produkci firmy 1,2 milionu fezů. Ovšem na sklonku 20. století byla firma zprivatizována, zkrachovala a roku 2008 zanikla.

Jawa

Zakoupil tedy licenci na výrobu tohoto motocyklu a k tomu i strojní zařízení a rozpracovanou výrobu za velmi příznivou cenu. A tak již roku 1929 zahajuje první výrobu motocyklu pod značkou JAWA, která vznikla spojením dvou prvních písmen jmen Janeček a Wanderer. Na prvních motocyklech byl ručně kreslen znak, který ještě neměl patentovaný," napsal Filip Kadlec v publikaci Historie a modely Jawy.