Místo vody pivo!

Jediná svého druhu rozveseluje večery ve městě Žalec ve Slovinsku pivní fontána. Vybudovaná roku 2016 se již osm let těší veliké oblibě u místních i zahraničních turistů. Fontána má šest výčepů rozmístěných na kruhovém piedestalu zdobeném tvary připomínajícími rostlinu chmele. Každý z nich čepuje jiný druh piva od černého po zelené. Fontána ovšem není zadarmo, je třeba zakoupit speciální půllitr s čipem na dně.

Zelený ležák z pivovaru Heler se stal symbolem fontány, která svým názvem „Zelené zlato" odkazuje na rostlinu, jež už od dávných dob pozvedává náladu a pomáhá s trávením mnohým národům.

Instalace, která návštěvníky osvěží nejen zlatavým mokem hořké chuti, má upozornit na dlouhověkou chmelovou tradici ve spodním údolí řeky Savinja, která si cestu k Žalci musela probojovat skrze vysoké Alpy. V jejím dolním toku se však úzká dolina otvírá a poskytuje jejím obyvatelům úrodnou půdu. Marie Terezie svým bystrým okem úrodnost půdy zaznamenala a v 60. letech 18. století poskytla místním zdroje na kvalitnější a výkonnější zemědělství. Do okolí Savinji se však chmel dostal o sto let později, stejně jako pivovarnictví samo.

Když se Slovinci pro chmel nadchli a rozhodli se jej pěstovat i na svém území, rychle došli zklamání. První odrůdy, jež byly k pěstování vybrány, se v zemi neuchytily. Stálo to několik pokusů a neúspěchů, než Slovinci odhalili, jakým odrůdám vyhovují jejich geografické podmínky. Řemeslo však natolik vyšperkovali, že slovinské odrůdy Aurora, Celeia, Savinjski golding a Bobek patří nyní k těm nejoblíbenějším. Do exportu jde 98 % produkce a Slovinsko je tak 7. největším exportérem světa.

Související články