Na severozápadě Egypta nedaleko lybijských hranic a o něco dál od moře, příroda ožívá oázou Siwa. Ačkoliv se prostředí až na datlové palmy, které se zde pěstují, moc nezelení, shluk jezer k sobě jako magnet táhne místní i turisty. Tekutina, jež se v jezerech třpytí, totiž není blahodárná pitná voda, je naopak slaná s řadou blahodárných účinků. Není to ovšem jediná atrakce.

Oáza je také místem několika horkých i studených pramenů, které jsou velice populární a dokonce odkazují na dávno oslavovanou Kleopatru. Faraonka tudy kdysi projela a smočila své půvabné tělo do jednoho z bazénků s pramenem, dnes známým jako Kleopatřin. Dívky obeznámené s omamnou krásou jejich panovnice začaly chování krásky napodobovat v naději, že zázračný pramen má moc jejich vzhled vylepšit. Přestože je tento příběh legendou, termální prameny i slaná jezera skutečně obsahují pokožce prospěšné látky, které mohou například napomoci při léčbě některých kožních neduhů.

Relativně novou atrakcí jsou pak malá, uměle vytvořená, vysoce koncentrovaná jezírka a přírodně naplněná slanou vodou z velkých jezer. Salinita jejich vody údajně dosahuje až 95 %! Tak vysoká hodnota suverénně převyšuje zbytek světa. Ačkoliv vám svým vzhledem vyrazí dech a dají vám soukromí, kde v poklidu relaxovat, jejich tvorba zasahuje do místní krajiny a ještě k tomu ani nevydrží příliš dlouho. Nicméně se tato umělá jezírka vyskytují převážně v okolí solného dolu, pár relativně mělkých jam už okolí nijak nepoznamená.

Související články