Americký stát Michigan se rozprostírá na dvou poloostrovech u hranic s Kanadou. Jeho břehy omývají hned tři z Velkých jezer - Hořejší, Michiganské a Huronské. Na posledně zmíněném se nedaleko městečka Port Austin nalézá jeden ze sedmi divů Michiganu - Tuřín (Turnip Rock). Skála ve tvaru tuřínu vystupující z hladiny jezera se stala populární již v minulosti, ale kvůli nepřístupnosti po souši, kde je soukromý pozemek, začal Tuřín zažívat vzestup cestovního ruchu až v poslední dekádě.

Když lidé objevili Turnip Rock a začali trávit více zážitkových dovolených, situace se změnila,“ komentoval příliv turistů Chris Boyle, jeden z prvních, kdo si v lokalitě otevřel půjčovnu kánoí. „Myslím, že v průběhu let lidé na dovolené začali vyhledávat spíše zážitky než jen dovolenou. Navíc, kvůli reklamě a médiím, se lidé o Turnip Rock dozvídají a všichni jej chtějí vidět.“ Lidé začali místo navštěvovat ve velkém poté, co v roce 2013 vyšel článek o zmiňovaných divech Michiganu. Tuřín tam najdete jmenovaný například po boku vodopádů Tahquamenon, které jsou největšími vodopády státu, ostrova Severní Manitou, nebo mostu Mackinac, který spojuje oba poloostrovy Michiganu.

Skalní formace ve tvaru Tuřínu je oblíbenou kuriozitou místních již přes sto let. Za tu dobu kámen moc velkou změnou neprošel, jen na jeho ochranu přibylo pár zákazů, tak na něj nezkoušejte lézt! Neholdujete-li vodním radovánkám, suchou nohou se můžete na místo dostat jedině během zimy, kdy jezero zamrzá. Výlet se tak snadno může stát až 8 km túrou. V blízkosti Tuřínu se nalézá také Nehet palce (Thumb Nail), nejsevernější místo palcové části poloostrova ve tvaru palce. Nehet je skalní výběžek, jehož spodní část je ohlodaná erozí stejně jako u Tuřínu.

Další atrakcí nedaleko Tuřínu je „Hrad na jezeře" (Port Austin Reef Lighthouse). Jedná se o maják vybudovaný přímo ve vlnách vodní plochy. Mělké dno totiž pokořilo mnoho lodí a maják postavený až za hranicí nebezpečného úseku měl ušetřit mnoho životů. Tato metoda se osvědčila a nehod ubylo. Vodní tvrz, kterou museli obývat strážci, však vyvolávala další problémy. Například v prosinci roku 1906 na majáku uvízla skupina mužů, kteří si po tři dny mohli rozdělit pouze jednu bramboru denně. Dnes se maják již nevyužívá a slouží v podstatě jen na odiv turistům.

Zdroje: atlasobscura.com, archive.ph, michigansthumb.com, lighthousefriends.com

Související články