Klišé nebo klasika?

Zdroj: Youtube

Tulipány patří k Holandsku stejně neodmyslitelně jako Sahara k Čadu, přestože jejich spojení netrvá déle než 500 let a původní oblastí výskytu je Himálaj. Nicméně dvaatřicet hektarů největší květinové zahrady Evropy Keukenhof dokazuje, že na západní pobřeží našeho kontinentu skutečně patří.

Již od 21. března vítá zahrada opět návštěvníky a v osm týdnů krátké sezóně chtějí pořadatelé letos oslavit 75. výročí zahrady. Ačkoliv oslavy napovídají, že zahrada byla založena roku 1949, její kořeny i jméno sahají až do 15. století. Území vlastnila Jacoba van Beieren a prostory nynějšího květinového království využívala na pěstování bylinek a užitkových rostlin. Záhony byly tehdy označovány jednoduše jako ,,zeleninová zahrada", tedy Keukenhof.

Cesta do kvetoucího království z České republiky autem zabere necelých deset hodin, což oproti cestě, kterou musely urazit samy tulipány, se zdá být absolutně zanedbatelné. Putování oblíbených jarních květů vedlo přes Osmanskou říši a od 16. století také přes Evropu. Kdo je ovšem přivezl jako první stále vyvolává spory.

,,Když jsme projížděli touto čtvrtí [na cestě z Adrianopole do Konstantinopole], všude jsme potkávali množství květin - narcisů, hyacintů a tulipánů, jak jim Turci říkají. Překvapilo nás, že kvetou uprostřed zimy, což je sotva příznivé období... Tulipán téměř nevoní, ale je obdivován pro svou krásu a pestrost barev. Turci mají květiny ve velké oblibě, a přestože jinak nejsou nijak extravagantní, neváhají za krásný květ zaplatit několik asprů..." komentoval první setkání s tulipány diplomat Ogier Ghiselin de Busbecq. Údajně to byl také on, kdo tulipány do Evropy přinesl jako horkou novinku. Ale je možné, že jej francouzský přírodovědec Pierre Belon o pár let předběhl. Dopisy psané Busbecqem, ve kterých tulipány popisuje, byly totiž datovány o skoro 30 let dříve než je diplomat skutečně napsal.

Během dubna také hlavní město Holandska Amsterdam pořádá tulipánový festival.

Jsou tulipány v Nizozemí okoukané klišé nebo neutuchající klasika?

info Hlasování bylo ukončeno.
Klišé 3
Klasika 86
Hlasovalo: 89

Zdroje: tulipfestival.nl, keukenhof.nl, nature.com, nimirasblog.com