Všichni známe obrázky Uluru hezky z dálky, aby se celá skála, která zasahuje ještě pět kilometrů pod zem, vlezla do snímku. Pravda ale je, že posvátný monument, který z větší vzdálenosti vypadá tak drobně, se tyčí do výšky 348 metrů, což překonává dokonce výšku Eiffelovy věže! Celá tato masa vystupuje ze země a nechá vás žasnout nad velikostí přírody.

Žádáme vás, abyste při návštěvě národního parku Uluru-Kata Tjuta pozorně naslouchali. Dovolte, aby poznání, které uslyšíte, proniklo vašima ušima do vaší mysli a usadilo se ve vašem srdci," vzkazují místní všem návštěvníkům na svých webových stránkách.

Ayersovy skály, jak je oblast také známá, se sice nachází na australském území, nenáleží ovšem australské vládě. Ve své péči ji mají lidé původního kmene Anangu, kteří se o místo starají s posvátnou úctou. Víra kmene je kolem skály koncentrovaná a ten ji považuje za skutečně svatou. Sílu a moudrost lid totiž čerpá ze stvořitele Tjukuritja, který měl geologickou formaci sám zhotovit stejně jako přilehlé Kata Tjuta. Zákony, sociální zázemí i náboženství pak vychází z Tjukurpa.

Tjukurpa je soubor příběhů, které odpovídají, jako všechna náboženství a filosofie, na důležité otázky života. Pro vyznavače Tjukurpa je to ale mnohem více - je to příroda, jsou to lidé, společenství, mapy, konkrétní návody, jak žít i minulost, přítomnost a budoucnost. Taky by se dalo říci, že pro historiky jsou pro změnu tyto příběhy, předávané z generace na generaci v původním jazyce kmene, komplexním popisem původního způsobu života obyvatel.

Oblast Uluru přes své nehostinné vzezření je prostoupena nejen životem lidským, ale hostí i mnohou faunu a floru. 21 druhů savců, 73 druhů plazů, 4 druhy žab, 178 druhů ptáků a dokonce - jeden druh krevety! Tento vodní tvor, Triops australiensis, z rodu, který je často zahrnut do výčtu mořských plodů, dokáže ještě v podobě vajíčka uschnout i na několik let a přežít do doby dalších pořádných dešťů.

Zdroje: parksaustralia.gov.au

Související články