Stephen F. Austin byl vůdcem prvního osidlování Texasu, po kterém americké město Austin také získalo své jméno. V druhé vlně byl významný muž jménem William Barton. Po něm sice nebylo pojmenované žádné z texaských měst, ale jeden z klenotů Austinu přece jen ano. Jmenuje se Barton Springs a tvoří ho čtyři prameny napájené z přírodních zásobáren podzemní vody pod povrchem Edwardsovy náhorní plošiny. Do krasových skulin, dutin a jeskyní v hlubinách země se sbírá dešťová voda z celých plání, načež je u Austinu vyháněna tlakem zase na povrch.

V minulosti, ještě před osidlováním Evropanů, zde našly útočiště kmeny původního obyvatelstva a také divocí koně. Zmiňovaný William Barton, který se tu usídlil a byl také nedaleko pramenů pochován, bojoval proti indiánským kmenům a z dnešního pohledu je kontroverzní postavou.

Největší z pramenů Main Barton Spring/Parthenia napájí částečně přírodní a částečně umělý bazén na řece Barton Creek, která za nádrží vtéká do řeky Colorado.
Dalšími třemi prameny jsou Eliza, Old Mill a Upper Barton Spring. Ačkoliv jsou tyto prameny podstatně menší než Parthenia, jsou lépe viditelné. Hlavní pramen totiž ústí pod hladinou bazénu, zatímco ostatní prameny vyvěrají na povrchu mimo něj.
Místo je také jedinečným útočištěm mločíka bartonského (Eurycea sosorum), jenž se v roce 2021 dostal na seznam ohrožených zvířat. Prameny jsou také označeny za přírodní rezervaci, s důrazem na ochranu tohoto vzácného přírodního druhu.

Zdroje: findagrave.com, austintexas.gov, biolib.cz

Související články