Petra v Jordánsku je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí na Arabském poloostrově. Město napůl vytesané do skály bylo v minulosti důležitou obchodní křižovatkou a vydobylo si velikou slávu stejně jako říše Nabatejců, kteří město vybudovali. Petra ale není jedinou dochovanou nabatejskou památkou. Podstatně níže, až v Saúdské Arábii, můžete nalézt město Hegra.

Hegra neboli Al-Hijr, jak je místo nazývané dnes, se stala první památkou Saúdské Arábie zapsanou na Seznam světového dědictví UNESCO. Nachází se severně od Al-Ula, města, které není o nic méně zajímavé. Kromě 111 nabatejských hrobek jsou v oblasti k vidění i nápisy z dob před rozlehlou říší. Místo dokládá mnoho historických skutečností jako je mezinárodní obchod z doby před Kristem, zemědělské technologické úspěchy Nabatejců nebo vzájemný vliv antických kultur.

Oblast je dobře uchovaná hlavně proto, že bylo brzy opuštěno a pískovec si svou nově vytesanou fasádu bez narušení uchoval. Architektonický styl odpovídá Nabatejcům a potvrzuje jejich dovednosti. Například soubor studní vytesaných přímo ve skále dokládá jejich znalosti hydrauliky. I po vysídlení města však byla lokalita nadále používána. Pro mnohé muslimy se totiž nachází na trase do Mekky, tak jej využívali jako orientační bod a místo odpočinku.

Zdroje: whc.unesco.org, vision2030.gov.sa, www.dotyk.cz

Související články