V 21. století se stavebním těžkostem již nikdo nevyhýbá. Technická zdatnost, moderní programy i kreativita neberou konce a dávají tak vzniknout neuvěřitelným projektům, jako je letos opět zahájená stavba přes kilometr vysoké budovy Jeddah Tower v Saudské Arábii. Omezit se přírodními podmínkami nenechá ani Čína, která roku 2016 otevřela plovoucí most Shiziguan u města Enshi v prefektuře Hubei. Most vede chráněným územím Lví průsmyk (Lion Pass), kde byly teprve před pár lety objeveny historicky důležité rytiny krále Nanzhao (8. stol. n. l.).

Most je dlouhý 500 m, široký 4,5 m a vody pod ním sahají až do 60 m. Veliká hloubka pod mostem zamezuje možnosti postavit na dně pilíře, které by most nesly, proto se Čína rozhodla pro metodu používanou převážně ve válkách, kdy by stavění pilířů zdržovalo práci. Ačkoliv je most stabilní a udrží dokonce i několik automobilů, při procházce nebo jízdě po jeho deskách je zřejmé, že mu chybí pevná půda pod „nohama". Vlnění, které jízda autem po mostě vyvolá, sice není ve světě úplně unikátní, ale scenérie okolo rozhodně ano!

V Evropě můžete vidět jedny z nejdelších plovoucích mostů například v Norsku, kde specifické přírodní podmínky nedovolují budovat mosty na pilířích. Mosty Bergsøysund a Nordhordland, které jsou vybudované na silnici E39 v západním Norsku, mají 933 m a 1 246 m. Hloubka pod nimi klesá až do několika stovek metrů a veřejné dopravě slouží již od devadesátých let. Nejdelší plovoucí most na světě však stojí v Seattlu, USA. Přesahuje 2 km, měří 2 350 m, a křižuje jezero Washington.

Související články