Vodopád Pailón del Diablo (Devil's Cauldron, nebo v češtině Ďáblův kotel) rozhodně není žádným „skrytým pokladem" Ekvádoru. Naopak se nachází nedaleko městečka Baños de Agua Santa (cca 25 km), které je turisticky velmi oblíbené. Cestovatelé dokonce doporučují vyrazit k vodopádům kdykoliv jindy než o víkendu. Nejlepší čas je pak v pondělí kolem 9 hod. V největší turistické špičce jsou totiž úzké uličky zacpané a most vypadá, že je téměř na pokraji svých sil.

Malebná dolinka v objetí horských svahů sice nenabídne to nejbohatší kulturní zázemí, ale okolní příroda má rozhodně co nabídnout. Vyjma Ďáblova kotle je v dosahu více vodopádů v úzké rokli řeky Pastaza a na vrcholu přilehlých kopců NP Sangay. Jelikož se vesnička nachází ve středu And, jistě není překvapivé, že oblast je tektonicky činná. Už jen její název „Koupele se svěcenou vodou" vychází z minerálních horkých pramenů, které díky mírnému klima a stabilní teplotě kolem 18. stupňů stojí skutečně za to!

Historie oblasti ovšem tak veselá a poklidná již není. Nad městečkem se totiž tyčí vulkány Sangay a Tungurahua, kterým je jedním z nejčinnějších v zemi. Roku 1640 to bylo právě tady, kde vypukla nejhorší ekvádorská erupce na počet mrtvých v historii. Poslední výbuch proběhl v březnu 2016 bez ztrát na životech. První oficiální záznamy o osídlení jsou však až z roku 1944, což znamená, že letos v prosinci město oslaví 80 let! Záznam máme, jelikož v té době právě otec Sebastián Acosta dokončil stavbu baziliky a klášteru Panny Marie z Agua Santa.

Je třeba brát v potaz, že letos prožívá Ekvádor náročný rok, ve kterém vrcholí krize posledních let. Od ledna, kdy z vězení utekl kartelový boss Adolfo Macías, střídavě přetrvávají restrikce, omezení a stav pohotovosti. Na vině je pouliční násilí, drogy, únosy a nyní i nedostatek elektřiny. Některé oblasti americká ambasáda označila úrovní ohrožení 4, která už cestovatelům doporučuje vybrat jinou lokaci. Většina se drží na 3 a níž. Ulice jsou ovšem plné vojáků a policie a nyní je třeba počítat i s výpadky proudu.

Zdroje: mytrip2ecuador.com, reuters.com, worlddata.info

Související články