Světelné show předváděné drony získávají na popularitě. Kromě toho, že je tento způsob prozáření temné oblohy považován za „ekologický", dělá také méně hluku, je bezpečnější a utvořené obrázky mohou vykládat celé příběhy. Tento druh zábavy pronikl už i do České republiky, letos rozjasnila oblohu po nymburském upalování čarodějnic! Nad přístavem u nejikoničtější budovy Austrálie to ovšem svítí jinak. Odraz světel na hladině i na hladkých oblých plochách sydneyské Opery dotváří atmosféru a místo se tak stalo ověřeným útočištěm světelného baletu. Letos bude show probíhat 8., 9. a 15. června.

Zdroj: Youtube

„Rád se pohybuji na hraně možného."

Jørn Utzon

Operní dům v loňském roce oslavil padesát let své existence. Nicméně letos uběhlo 65 let od zahájení prací na této fenomenální stavbě, která vznikala 14 let, a to i přes usilovnou snahu více než 10 000 dělníků. Problémy měl projekt spíš přímo v plánech než ve stavbě. Dánský architekt Jørn Utzon neměl totiž všechny konstrukce promyšlené a všechny postupy vyzkoušené. Na oficiálních stránkách Opera House se můžete dočíst, že Utzon technikům k výpočtům zaslal nákresy vytvořené podle ohnutého pravítka, nijak nepromyšlené technicky, za to připomínající mušle, jak si přál. Vypočítávat původní parabolické „pravítkové" zakřivení bylo nicméně moc náročné, proto byly nákresy pozměněny a zjednodušeny na dosud nevídané výseče pláště koule. Problém tkvěl už jen v základech. Dle výpočtů po jejich vybudování se zjistilo, že by střechu neunesly a musely být obnoveny.

„Jsem zaskočen, ale myslím, že Operu zvládnu dokončit."

Peter Hall

Projektem bylo překonáno ještě několik „nej" popřípadě prvenství. Jedním z nich jsou největší varhany světa - 10 154 samostatných píšťal - se ční nad velikým sálem uvnitř Opery. Také to byla jedna z prvních staveb, která využívala počítače k modelování zatížení stavby. Na konci dne technici vložili data do stroje (Ferranti Pegasus Mark 1) a přes noc (12-14 hodin) byly zpracovávány. Neobvyklý tvar tak posouval hranice tehdejšího inženýrství na novou úroveň. Budování vrcholného díla architektury své doby ovšem ne vždy přála australská vláda. Jedním z důvodů, proč její konstrukce trvala 14 let, je také fakt, že někteří z vládních lídrů projekt zastavovali. Architekt Utzon nakonec byl tímto procesem natolik unaven, že od projektu odstoupil a jeho místo zaujal odvážný Peter Hall.

Zdroje: artsandculture.google.com, youtube.com, denik.cz

Související články