Teploty stoupají a ani stín již tolik nechladí. A to jsme teprve na začátku léta! Možná malé osvěžení není na škodu, a to i z bodu naší planety nejblíže položenému Slunci - vrcholu Chimborazo! Ale ano, ekvádorský nejvyšší vrcholek, vulkán Chimborazo, je skutečně také nejvýše položeným bodem naší planety, navzdory tomu, že Mt. Everest je vyšší horou. Vrchol v Ekvádoru stojí na pomyslných podpatcích země vytvarovaných neustálou rotací. Země se totiž šišatí kolem rovníku, kterému je ekvádorský vulkán skutečně blízko.

Oproti tomu Mt. Everest, který od hladiny moře pořádně narostl, svou vzdáleností od rovníku přišel o výhodu podpatků. Pro finální měření výšky tak musíme do středu země, který se stává pro měření základním bodem. Mezitím co vulkán Chimborazo od zemského jádra stoupá až do 6 384 404 metrů, Mt. Everest se musí spokojit s „pouhými" 6 381 670 metry. Je to tedy necelých 3 000 metrů rozdíl. Není se tedy co divit, že i sníh na samotném vrcholu země připomíná spíše oblaka.

Mt. Everest ovšem není ani nejvyšší horou planety. Prvenství mu suverénně z rukou vyrvala maličká havajská sopka Mauna Kea, která se sice nad oceán tyčí pouze 4 kilometry, ale pod ním se táhne až k samotnému dni a v celkové výšce tak přesahuje až 10 000 metrů.

Související články