Někteří jej nazývají Gaudím Thajska jiní prostým slovem učitel. Ať zvolíte jakýkoliv příměr, stálebude platit, že Chalermchai Kositpipat je legendární malíř, který zhmotnil své surrealistické představy.

Zdroj: Youtube

Možná jste o něm nikdy neslyšeli, ale pokud máte namířeno do Thajska, určitě se k jeho dílu vydáte. Je jím totiž kouzelný Bílý chrám v severním regionu Chiang Rai. Svatostánek Buddhismu, thajsky zvaný Wat Rong Khun, v sobě ukrývá komplikovanou symboliku moderního umění a detailní propracovanost thajské tradice. Obrací se k pradávným Buddhistům stejně jako k modernímu člověku a pojí je v kouzelném světě obrazové krásy, kterou lidem vyčítá jejich chamtivost, krvelačnost a sobeckost.

Chtěl jsem, aby všichni věděli, že náš svět ničí ti, kdo touží vyrábět zbraně, které zabíjejí, a ničí tak životní prostředí, protože ničeho není nikdy dost.

Chalermchai Kositpipat

Pokud do Thajska namířeno zrovna nemáte, mistrovo dílo si můžete prohlédnout také na freskách v londýnské buddhistické kapli. Přestože byly vytvořeny již v 80. letech, malby jsou ovlivněny surrealistickým laděním malíře. V chrámu otevřeném více než o dekádu později, v roce 1997, je pak komplikovaný abstraktní umělecký směr zcela očividný.

Monumentální stavba někdy až křiklavě bílé barvy, která symbolizuje čistotu Buddhy, vás dostane v každém svém detailu. Malé třpytivé plíšky na sochách, motanice tváří i celých těl, které se natahují jako sýr na pizze z reklamy, a hlavně žádostivé ruce, jež vás chytají za nohavice u šatu, když se snažíte přiblížit k Buddhově čistotě. Mistr Kositpipat jako přesvědčený Buddhista chtěl světu představit lesk nadzemských reálií a tragédii současné přízemní a lačné společnosti. Co myslíte? Povedlo se mu to?

Související články