„Ve fonetickém jazyce, jako je finština, zazní každé písmeno, včetně „u“ v „sauně“. Slovo „sauna“ se vztahuje jak na finské lázně, tak na samotnou lázeň.“ Bernhard Hillila
Pro nás parné potěšení, pro Finy koloběh života
Saunování má počátky už v pradávné době bronzové napříč mnoha kulturami od Asie přes Britské ostrovy až po domorodé kmeny Severní Ameriky. První sauny byly jen jámy vykopané v zemi, které se vyhřívaly kamením a zakrývaly proutím, přesto si však lidé mohli vychutnat chvíli klidu v parnu, které dle mnohých poznatků léčí nejen duši ale také tělo.
„Jakmile se kameny zahřály, jáma byla pokryta proutím, došky nebo rašelinou a poté byla na kameny vržena voda, aby se vytvořila pára,“ podrobně vysvětluje Dalva Lamminmäki, folkloristka a doktorandka saunové kultury na University of Eastern Finland.
Emma OʼKelly ve své knize Sauna – The Power of Deep Heat, uvádí: „každá kultura v každém věku si užívala svou vlastní formu potu. Od osmanských hammamů a mayských temazcalů po japonské mushi-buro a kama-buro, od banyas v Rusku po sauny ve Finsku, tepelná terapie obstála ve zkoušce času, její popularita narůstá a slábne a v různých iteracích prochází kontinenty.“
Sauny byly spjaty s ceremoniemi, očistou, sloužily k oddělování jednotlivých týdnů, spojovaly rodiny, sousedy i náš a „onen“ svět. V minulosti napařování bylo mnohem více než jen „selfcare“ a „selflove“, propojovalo něco nadzemského s každodenním životem. Bylo na něm založeno finské lidové léčitelství i mnoho legend.
„V sauně se rodila miminka a v sauně se čistili mrtví. Je to opravdu koloběh života.“ Patty Sola Downs
Podívejte se do útrob pravé finské sauny.
Elias Lônnrot a jeho vliv
Elias Lönnrotov, který sesbar lidové pohádky je velikým symbolem finské národní hrdosti.
Elias Lônnrot, který epos sepsal, byl badatel, folklórista, ale také lékař žijící v 19. století. Sepsání eposu Lônnrotovi trvalo několik let, ale udělal tak velikou službu své rodné zemi, která má i díky jeho práci blízký vztah se svou folklórní tvorbou a tradicemi. A nebo to možná bylo naopak? Finsko se v 19. století totiž stalo součástí ruského impéria, kterému jej přenechalo po staletích bojů Švédsko, díky tomu a nacionálním náladám prostupující celou Evropu, vzrostl zájem o lidovou slovesnost a to i v kruzích univerzitního profesora.
Práce se stala předmětem mnoha překladů a bádání, získala velikou oblibu ve světě a dočkala se také české verze. Epickou skladbu přeložil Josef Holečka a vyšla již roku 1894.
Zdroje: Jan-Marek Šík, Od Lönnrota k Haavikkovi: K proměnám kullervovského cyklu
Každý den je vhodný pro saunu, ale některé jsou vhodnější
Ve Finsku bývaly na dveřích sauny často vyobrazení bohové, obzvlášť pak bohyně Kalevaly. Ta pochází z finské lidové slovesnosti, kterou sesbíral a sepsal Elias Lönnrot v roce 1835 ve stejnojmenném eposu. Na den výročí datování (28. 2.) předmluvy Staré Kalevaly si Finové připomínají její význam a vyvěšují vlajku. Nejedná se sice o státní svátek, ale je to jeden z takzvaných liputuspäivät – významných dnů, kdy se ve Finsku vyvěšuje vlajka. Od roku 2020 finské saunování také figuruje na Seznamu světového dědictví UNESCO, stejně jako estonská kouřová sauna, která je na seznamu již od roku 2013.
Jedno z nejznámějších míst, kde se můžete rozpálit, je v Helsinkách. Veřejná sauna nese název po páře stoupající z horkých kamenů - Löyly. Sauna také obsahuje restauraci, takže kromě odpočinku si můžete vychutnat skvělé jídlo s výhledem na Finský záliv. A pokud chcete zažít historii, tak zamiřte do Rajaportti Sauna v Pispala, kde naleznete nejstarší saunu, která je stále v provozu. Pispala je městská část Tampere, které je uznáváno jako hlavní město saunování. Finsko je saunami poseté, stačí si jen vybrat tu vaši.
Zdroje: finlandfundation.org, bbc.com, finská sauna (UNESCO), estonská sauna (UNESCO), loylyhelsinky.fi, rajaportinsauna.fi, skandinavskydum.cz