Skály, buše, lávové pole. Tam všude a na všech ostrovech Kanárských ostrovů najdete sloupovitý pryšec kanárský. Má sloupovitý vzrůst a nahnědlé trny. Právě ty vedou často k mylné domněnce, že se jedná o kaktus. Jenže pokud rostlinu poškodíte, stačí ji drobně naříznout, začne ronit bíle zbarvený latex připomínající mléko. Typický znak pro pryšce, který kaktusům chybí. Pozor, tekutina je lepkavá a jedovatá! Dokáže podráždit kůži a rozhodně by se neměla dostat do očí. Studie publikovaná v Indian Journal of Opthalmology uvádí případy těžkých zánětů rohovek poté, co se latex dostal do očí. Pokud by se něco podobného stalo i vám, vždy je vhodné požádat pacienta, aby přinesl vzorek rostliny k identifikaci.

Kanárský endemit

Slovem endemit se označuje organismus, rostlina i živočich, vyskytující se na ohraničeném geografickém areálu. Někdy to může být jedna louka, jindy souostroví. Tak tomu je v případě pryšce kanárského (Euphorbia canariensis). I když na něj narazíte snadno a můžete mít pocit, že jde o běžnou rostlinu, tak máte pravdu jen částečně. O běžnou rostlinu jde na Kanárech, jinde ji v přírodě nenajdete, takže stojí za to se u ní alespoň na chvíli zastavit. Bez speciálního povolení ho z ostrovů odvézt nesmíte, byť se velmi dobře množí řízkováním.

Zdroj: Youtube

Na lávě i v kanceláři

Nemusíte ale litovat, protože pokud byste na živou připomínku „kanárské“ dovolené chtěli mít doma, v OBI či Baumaxu jí koupíte za pár desetikorun. Vydrží poměrně drsné zacházení, ostatně daří se jí v lávových polích kde jsou takřka pouštní podmínky. Není proto divu, že se stala oblíbenou v bytových interiérech a velkých kancelářských komplexech. Pokud se o rostlinu budete dobře starat, může vás poněkud překvapit výškou. Dorůst umí i do tří metrů.

Pryšce nejsou kaktusy

Rod pryšec je na druhy poměrně bohatý rod, některé dokonce rostou i u nás (pryšec chvojka, pryšec mandloňovitý), byť těžiště jejich rozšíření je v tropech a subtropech. Existuje poměrně dost ostrovních endemitů, což je i případ pryšce kanárského.  Rod Euphorbia je pojmenován na paměť řeckého lékaře Euphorbuse, manžela dcery Antonia a Kleopatry, který používal některé sukulentní rostliny jako léčivky.

Zdroje: Indian Journal of Opthalmology, Hnojnik.cz, Botany.cz