Pusté krátery hnědošedé zeminy, prach a výheň a na dohled žádný život ani význam. I takhle lze popsat krajinu vytěženého dolu. Pozemská měsíční krajina.

Střípek měsíce, o který nikdo nestojí

V České republice jsou těžbou nejpostiženějšími oblastmi severozápad Čech a Slezsko. Tam měsíčnímu povrchu čelí nejvíce a nejčastěji si také musí klást otázku, jak té pusté ploše a haldě vdechnout život. Tohle hraní si na Bohy ovšem přináší mnohé nesnáze. Jako první se nabízí, zda je vůbec jakýkoliv zásah nutný nebo jestli se prostě nevyplatí nechat důl ladem, ať si život zajistí sám. Problém nastiňují v článku ERA21.cz: „Negeneralizuji, že rekultivovaná krajina je vždy ekologicky hodnotnější než krajina před těžbou. Vhodně koncipovanou rekultivací lze krajinu ekologicky významně zhodnotit, koncepcí nevhodnou i znehodnotit."  A mě by jen zajímalo, zda si i Bůh kladl stejnou otázku. ,,Mám je uplácat z té hlíny nebo se někde někdy sami objeví?

Pro jezero Medard jsou plánovány do budoucna velké projekty:

Ať je to tak nebo tak a ať je váš názor jakýkoliv v případě revitalizace krajiny platí zákony jak přírodní tak právní, které je třeba dodržovat. Jedná se hlavně o kritéria jako jsou rozloha, materiály, okolní krajina, původní přirozené druhy a v přítomnosti i klimatický vývoj. Také proto se v případech velkých ploch přistupuje převážně k aktivní revitalizaci, aby se příroda obnovila, co nejrychleji a s co největším podílem původních druhů. Často se pak sahá přímo k rekultivaci a původní důl se přemění v zemědělské nebo jinak užitkové plochy. Velmi běžné je také vytvoření rekultivačního jezera a lom prostě zatopit vodou. A samozřejmě v moci lidské marnivosti a pýchy se rekultivátoři snaží v těchto oblastech stvořit hotový ráj na zemi. A díky bohu za to!

Karlovarský kraj

Největším rekultivačním jezerem na území ČR je jezero Medard s plochou 493,5 hektaru, jak uvedl server oenergetice.cz. To vychází na 4 km na délku a 1,5 km na šířku, dosahuje pak hloubky přes 50 m. Medard se nachází hned vedle Sokolova na severo-západě Čech a okolní infrastruktura se stále buduje. V plánech jsou různá sportoviště, in-line okruh, turistické stezky ale také luxusní ubytovací zařízení, na které se rozhodně vyplatí si počkat!

„Podkrušnohoří je typickým průmyslovým regionem, který je téměř sto let ovlivňován intenzivní těžební a průmyslovou činností. Zátěž krajiny se postupně zvyšovala a nyní je nutné zabývat se odstraněním vzniklých disparit," komentuje situaci na severu Čech Petr Vráblík. Následky těžby také začali odstraňovat na Sokolovsku. Nejvýraznější revitalizací je zde jezero Michal, které se proměnilo v přírodní koupaliště i s vodními skluzavkami a dlouhou písečnou pláží. Do areálu je vstup za drobný poplatek.

Ústecký kraj

Největším rekultivačním jezerem Ústeckého kraje a druhým největším v republice s celkovou rozlohou 297,9 ha je jezero Most. Může nabídnout cyklistické trasy, hřiště na plážový volejbal, tenisové stoly, pláže, přístupová mola a další infrastrukturu. Nalézá se v blízkosti města Most, které má v okolí  rekultivačních krajin mnohem více. Jednou z nich je například hipodrom - koňské závodiště, které je na opačné straně města a nebo také jezero Matylda, které je podstatně menší, ale turisty také hojně navštěvované.

Mezi naše chlouby patří bývalý hnědouhelný lom Matylda,“ řekl deniku.cz o rekreačním prostoru Vladimír Pátek, vedoucí odboru životního prostředí a mimořádných událostí na mosteckém magistrátu. „Najdete zde tak širokou nabídku možností ‚vyřádit se‘, jakou těžko mají někde jinde. Počínaje pumptrackem přes windsurfing či vodní lyžování, plážový volejbal, anebo dokonale hladkou čtyřkilometrovou, pět metrů širokou dráhu pro in-line bruslaře.“

V Ústeckém kraji se nalézá také jezero Barbora, které sahá až do hloubky 60 m a díky tomu se považuje za jedno z nejčistších jezer na našem území. A v těsné blízkosti samotného Ústí se nalézá jezero Milada, které je stále v procesu budování turistického zázemí.

Jezero Milada a jeho okolí prochází revitalizací již téměř dvě dekády let. Jaký vývoj ji ještě čeká?:

Zdroj: Youtube

Moravskoslezský kraj

I Ostravsko v minulosti mnohdy čelilo výzvě rekultivace a portál naše-voda.cz uvádí, že to zvládlo skvěle. Jedním z počinů se tak stalo Darkovské moře, které se nalézá v blízkosti Karviné. Okolo vede in-line okruh, dostupné jsou také pláže a je z něj krásný výhled na důlní věže. Další možností, kam v létě zamířit, je Hlučínské jezero. Oproti výše zmíněným oblastem je tohle jezero mnohem starší, proto je v okolí již zbudované skvělé zázemí, které v nedávných letech také prošlo rekonstrukcí. Můžete zde nalézt dokonce i minigolf nebo lezeckou stěnu.

Zajímavé je také Stříbrné jezero na kraji Opavy, kam jsem v dětství často směřovala své kroky já. Ale oproti výše uvedeným Sádrák, jak se jezeru lidově říká, se začal revitalizovat sám. Když těžaři totiž při dolování sádry narazily na nezastavitelný pramen vody, samo se zde jezero zformovalo.
 
Teď už jen stačí počkat na léto a vyrazit na sever do ráje!

Související články