Průchod povolen ve všech směrech

Přechody na křižovatce v tokijské čtvrti Shibuya jsou v tak rozdílných směrech, že když se rozsvítí zelená, zastaví se všude motorizovaná doprava a na křižovatku v tisících vtrhnou pěší. Vzhledem k hustému provozu a množství reklam je přirovnáván k náměstí Times Square v New Yorku. Přechod Shibuya je nejrušnějším přechodem pro chodce na světě, přes který najednou přechází až 3 000 lidí. Zajímavé je, že i přes enormní množství lidí tady nedochází k žádným dopravním kolapsům. Disciplinovanost Japonců je určujícím faktorem. Kdyby na křižovatce došlo k havárii, časové zdržení pro tisíce lidí na nejrušnější křižovatce světa by bylo nepředstavitelné.

Pokud budete v Tokiu a máte smysl pro bizár, rozhodně si zajděte a počkejte několik málo minut na zelenou. Takové divadlo nikde jinde neuvidíte. Ovšem ještě lepší je podívat se na celé představení z výšky, což je nenápadné ponouknutí k tomu, dostat se do některého z okolních domů. „Hustota zalidnění dosahuje téměř 15 tisíc lidí na kilometr čtvereční, a tak je čtvrť Shibuya přinejmenším přeplněná,“ píše Shaun Robertson na serveru This Life in Trips. Podle údajů z ulice Shibuya Center v roce 2016 přecházelo křižovatku až 3 000 chodců na jedno zelené světlo (každé 2 minuty). Průzkum, který v roce 2014 provedla asociace Shibuya Redevelopment Association, odhadoval 260 000 chodců denně ve všední dny a 390 000 chodců v nepracovní dny. Jiné odhady hovoří až o 500 000 lidí v nejrušnějších dnech.

Místo pro obchod

Jakýkoli obchodní prostor zde musí být extrémně atraktivní, protože desetitisíce lidí, kteří kolem projdou každou hodinu jsou vlastně desetitisíce potencionálních kupců. Zároveň jde o reklamami pokryté, ba až přehlcené okolí. Nejde jen o obvyklé poutače, ale i obří obrazovky, které se snaží strhnout pozornost. Jakkoliv to zní zvláštně, tak (ne)obyčejný přechod pro chodce se stal vyhledávaným turistickým cílem.

Sejdeme se u Hačika

Nedaleká psí soška jménem Hachikō (Hačiko) mezi nádražím a křižovatkou je typickým místem setkávání. Podobné jako bylo v Praze u sochy sv. Václava (pod ocasem), tak v Tokiu je to u „Hačika“, psa, který 9 let čekal na svého zemřelého pána. Jeho osudy proslavil film Hačiko – příběh psa z roku 2009.

Přechod jako filmový hit

Přechod byl slavnostně otevřen v roce 1973. V roce 2016 se objevil na závěrečném ceremoniálu letních olympijských her v rámci propagace letních olympijských her 2020 v Tokiu. Od konce roku 2010 se stal oblíbeným místem, kde se o Halloweenu scházejí mladí lidé, někteří v celé řadě převleků. Pokud jste viděli film Ztraceno v překladu (scéna s jdoucím dinosaurem), Rychle a zběsile: tokijská jízda, Alice in Borderland nebo Resident Evil: Afterlife, tak víte, jak to může na takovém tokijském přechodu vypadat. Pokud nejste filmovými fandy, podívejte se na video níže.

Zdroj: Youtube

Ikonický přechod je samozřejmě vděčný pro mezinárodní zpravodajství z Tokia. Dalo by se říct, že něco tak obyčejného, jako je přechod přes křižovatku, nikdy nemůže získat světový věhlas a dostat se do turistických průvodců. Jenže přechodu v Shibuya se to povedlo.

Zdroje: This Life in Trip, Japan Travel,