Neamerický Hollywood

Robert Kincaid (Clint Eastwood) je fotografem světoznámého National Geographic a jeho úkolem je nafotit reportáž. Někam vyjet a trávit relativně dlouhý čas focením mostů na náklady časopisu, to je v dnešní době umělé inteligence a stovek milionů snímků ve fotobankách práce, která vymírá. Profese tradičního fotoreportéra se tak pomalu řadí do fronty za honáka krav a sazeče novin. Ještě se najdou, ale není jich mnoho. Francesca Johnson (Meryl Streep) je ve správný čas na (ne)správném místě. Je z toho láska a film. Přestože jde o americký kasovní trhák, nekončí happyendem. A skutečné mosty amerického okresu Madison v příběhu hrají sice pozadí, ale na rozdíl od hlavních hrdinů se za nimi kdykoli můžete vydat.

Zdroj: Youtube

Iowa hraje Iowu

Madison County v Iowě skutečně existuje, nejedná se o autorskou nadsázku a dokonce se v něm příběh natáčel. To je potřeba zmínit, protože film se stal celosvětovým trhákem a člověk neznalý místních reálií by mohl být uvedený v omyl podobně, jako když boj o most u Remagenu byl natáčený u Davle a Praha několikrát hrála Vídeň. Třeba v americkém filmu Iluzionista.

V Madisonských mostech ale Iowa hraje Iowu. „Většina scén byla natočena v malých městech Winterset a Ogden a na mnoha mostech a zemědělské půdě v celém kraji. Zvlněné kopce a bujná zemědělská půda okresu Madison poskytují filmu malebnou kulisu, přičemž mnoho oblíbených míst je návštěvníkům stále otevřeno i dnes,“ vysvětluje server giggster.com.

Madisonské mosty

Množné číslo v českém názvu filmu má své opodstatnění, mostů je skutečně několik. Jmenovitě: Cedar Covered Bridge, Cutler–Donahoe Bridge, Hogback Covered Bridge, Holliwell Covered Bridge, Imes Bridge a Roseman Covered Bridge. To pro prestižního fotografa skutečně mohla být zakázka na důkladnou reportáž. Jedná se o dochovalé kryté mosty. Pokud nějaký podobný chcete navštívit u nás, najdete ho na konci šumavské obce Lenora. Zdejší krytý most zvaný „rechle“ je těm Madisonským opravdu podobný.

Spálen žháři

Pod jménem Cedar Bridge se označují tři různé mosty v okrese Madison. Ten nejstarší byl postaven v roce 1883, v roce 1921 ho přemístili. V roce 1976 došlo k jeho zapsání do Národního registru historických míst. Následně se objevil ve zmiňovaném filmovém trháku. Bohužel, někomu ležel v žaludku, a tak ho v roce 2002 podpálil. O dva roky později byl obnoven, ale znovu padl za oběť nenávistnému žháři. Tentokrát došlo k jeho zapálení v roce 2017. Současná rekonstruovaná podoba je z roku 2019.

Proč se mluví o žhářství? To vysvětlil v americkém tisku šerif okresu Madison Jason Barnes „Na mostě nebyla žádná elektřina ani zdroj světla a v oblasti nebylo ani nepříznivé počasí ani blesky, takže požár bude vyšetřován jako žhářství.“ Nejednalo se o ojedinělý případ. „Původní Cedar Bridge byl postaven v roce 1883, než v roce 2002 vyhořel. Vyšetřovatelé rychle určili, že jde o žhářství, ale pachatelé nikdy nebyli zatčeni. Asi o rok později byl cílem žhářů další most v okrese Madison; Hogback Bridge utrpěl minimální škody, když byl zapálen v září 2003,“ píše Des Moines.

Zdroje: ČSFD, giggster.com, kudyznudy, Berounský deník, Des Moines