Stejně jako se Japonci chodí procházet do lesa, Amerika se učí pěstovat vlastní zeleninu a jiní se otužují, Německo za účelem opětovného spojení s přírodou brouzdá po kopcích v Adamově rouše.

Nahý pro zdraví

Když pomineme fakt, že před tisíci lety byli nazí všichni naši předci, tak v moderní společnosti západní civilizace to bylo právě Německo, které koncept „být nahý pro radost“ představilo světu více než sedmdesát let zpátky. Dalo by se tedy říct, že se i naši severozápadní sousedé vrací ke svým kořenům. 

Německo je krásné ať jste nazí nebo ne. Vyzkoušet můžete třeba jedno z těchto míst:

Zdroj: Youtube

Veřejné odhalování však začalo ještě mnohem dříve než v 50. letech, jak se běžně uvádí. Na konci 19. století, kdy si Německo vybojovalo sjednocení a samostatnost a začalo budovat dominantní a agresivní velmoc, přišla německá zdravotnická komora s novými návrhy na silnější fyzickou i duševní kondici. Jedním z bodů hnutí Lebensreform („životní reforma“) bylo právě nechat po těle tančit sluneční paprsky i na místech, kam se přes oblečení nedostane. Odhalování na čerstvém vzduchu a slunci mělo pomoct s tuberkulózou a revmatismem.

Nudismus je součástí tohoto širšího hnutí, které bylo namířeno proti průmyslové modernitě, proti nové společnosti, která vznikla na konci 19. století,“ řekl Arnd Bauerkämper, docent moderních dějin na Svobodné univerzitě v Berlíně. 

Sylt: Ráj nahého wellness

Ve 20. letech, kdy Amerika propadá divokému jazzu a znovuvzniklé Československo se snaží zůstat silným, v Německu na samotné hranici s Dánskem na ostrově Sylt otvírají první oficiální nudistickou pláž. Královna Severního moře, jak je ostrov označován, se stala známou wellness destinací. Netrvalo dlouho a ti, kteří v tom našli zalíbení začali organizovat společné akce. Cvičení, setkání, kongresy a vše tak, jak je Bůh stvořil.

Když se situace v Německu během 30. let stále více vyhrocovala a u moci spočinuli Nacisté, nastala doba omezení a restrikcí. Ačkoliv někteří z vyznavačů nadřazené rasy si užívali plných doušků nudismu, oficiálně byly aktivity omezovány. Veřejná nahota nebyla stoprocentně zakázána, ale podstatně omezena. Nejdříve se jednalo pouze o zamezení společných aktivit pro obě pohlaví, ale pak došlo i na další zákazy. Největšími trny v oku byly - údajný morální úpadek, sdružování přesvědčených komunistů a podporování gay komunit. 

Uvolněná NDR

Možná měli Nacisté se sdružováním komunistů trochu pravdu, největší rozkvět naturismu totiž skutečně probíhal v temné době satelitní republiky SSSR. Východní část Německa, později známá jako NDR, se sice zavřela před svou druhou polovičkou, ale zato obě své půlky nastavila sluníčku. Naturismus nebo nudismus se začali označovat jako Freikörperkultur (FKK), což v překladu znamená kultura volného těla. Toto označení je populární do dnes, a pokud vyrazíte k nějakému jezeru či moři v Německu a nejste připraveni se odhalit světu, lokacím s tímto jednoduchým označením se vyhněte.

„V dnešní době, kdy je tlak na dodržování téměř nemožné představy o tělesné dokonalosti, je rozmanitost lidí, kteří jsou v klubu k vidění, osvěžující.“

Nudista Johan

Ale dle zpovědi východoněmeckých naturistů, jež dobu mají v živé paměti, je to oproti nacistické teorii přesně naopak. Hanno Hochmuth, který jako dítě vyrůstající ve východním Berlíně navštěvoval s rodiči nudistické pláže, vysvětluje „Byl to určitý pocit úniku. Východní Němci byli vždy vystaveni všem těm požadavkům komunistické strany a tomu, co museli dělat, jako chodit na stranické mítinky nebo být požádáni, aby o víkendech plnili komunální úkoly bez nároku na mzdu.“

„To už kolem začínají poletovat netopýři, nad hlavou se třpytí hvězdy a já jsem obklopen přírodou. Jsem tam v lese sám. Je to, jako bych tomu místu vládl!"

Nudista Johan

Svoboda voleb svázala tělo

V 70. a 80. letech bylo zcela běžné vídat odhalená těla i v parcích ve městech. Pláže, kde se počítalo, že se vysvlečete označené nebývali, byla jich většina, označení vyžadovaly ty, které přijímali i návštěvníky v plavkách. Po spojení obou republik nastal úpadek nudistického trendu. A ačkoliv stále můžete najít místa vyhrazená nudistům i v Berlíně, je jich méně a jsou poloprázdná. Mladá generace hledající únik od internetu a městského života se však opět svléká. Pozitivní dopad asexuální nudity je vědecky dokázán. V době, kdy se bojuje za pozitivní přístup k tělu a přijetí sebe sama je to obzvlášť oblíbená kratochvíle

V Česku existují také lokality, které jsou určené pro koupání bez plavek. Přesto však nejde česká společnost tak daleko jako Německá. U našich sousedů totiž vyhlásili rozvolnění pravidel pro ženy. Nyní mohou bez vrchního dílu plavek i do krytých bazénů a venkovních koupališť. Snahy o uvolnění však rezonují i v jiných státech, v roce 2018, se o změnu snažily i ženy ve Španělsku.

Související články