Pokud bychom na Jadranu hledali království soli, bude na Pagu, pátém největším ostrově Chorvatska. Se 280 dny slunečního svitu v roce není jen solným, ale i slunečným ostrovem.
Slaný a slunečný Pag
Právě klimatické podmínky zahrnující hojnost slunce, stále vanoucí vítr i skromnost vegetace jsou dokonalé k získávání soli. Kromě ní obsahuje mořská voda na Pagu přes padesát různých minerálů, které tělo potřebuje ke svému optimálnímu fungování. První písemné údaje o solivaru na Pagu pocházejí z 9. století, princip získávání soli v solanách tkví v tom, že se mořská voda postupně napouští do systému mělkých bazénů a ponechává se účinkům větru a sluneční energie.
Na dovolené v Zadaru je výlet na Pag nutností.
Solana Pag je největším producentem mořské soli v celém Chorvatsku. Sůl je označována jako „ropa antiky“. Byla to výsostně důležitá komodita, také latinský výraz pro výplatu salarium je odvozen od soli. Římští vojáci dostávali žold ve formě soli. Již antický klasik Homér se nechal slyšet, že sůl je božská, ta z Pagu rozhodně ano. Se solí je spjata i výroba zdejší gastronomické lahůdky pažského sýra. Ovečky tu spásají bylinky, na které bóra, silný vítr od severu, navane kapky mořské vody. Kombinace soli a bylin dodává sýru unikátní chuť. Ovčí sýr Dalmatinac z produkce Pažské sýrárny již získal řadu mezinárodních ocenění a právem se řadí mezi nejlepší ovčí sýry světa.
Bílé vyšívané zlato
Vedle soli je bílým zlatem ostrova Pag pažská krajka, zapsaná na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO. V muzeu věnovaném této křehké kráse pozoruji ženu, která zcela neomylně vede jehlu komplikovaným vzorem. Udržuje tak vyšívačskou tradici krajkářů v Pagu, uchovávanou po staletí. Nejprve to byly jeptišky z benediktínského kláštera sv. Markéty, jež tvořily krajky jako ozdoby pro kostelní interiér a kněžská roucha. V benediktinském kláštěře dodnes střeží rozsáhlou sbírku krajek, reprezentující dvě stě let tohoto výlučně ženského řemesla.
Krajka ovšem nepatří v Chorvatsku jen na jediný ostrov.
Ministerstvo kultury krajku prohlásilo za kulturní bohatství Chorvatska. Krajkářky musejí mít oči jako ostříž, vždy čisté ruce a božskou trpělivost. „Je to řemeslo, které vybrušujete celý život. Moje matka denně vyšívala i deset hodin,“ říká mi místní průvodce. Město Pag bylo založeno roku 1443 a vystavěno podle návrhu dodnes nejvýznamnějšího tehdejšího chorvatského architekta a sochaře Juraje Dalmatinace.
Srdcem projektu je náměstí s ulicemi, které na něj paralelně navazují. Zručné ženy ho vtiskly i do svých vzorů, nejčastějším ornamentem je reticella, výšivka připomínající pavučinu ve tvaru kruhu, která se všívala do oděvů. Historie pažské krajky je pravděpodobně stará jako město samo, krajka jako umělecké dílo tvořila součást dívčího věna. Za Rakouska-Uherska poptávka po nejjemnějších výšivkách z Pagu vzrostla, a místní ženy se tak staly zásadní oporou místní ekonomiky.
V roce 1907 byla zásluhou vídeňské dámy Natalie Bruck-Auffenberg otevřena škola krajky. Madame Auffenberg, autorka publikace Dalmácie a její folklorní umění, strávila deset let cestováním po Dalmácii a hledáním dubrovnické krajky. Několik výšivek si zakoupila i v Pagu. V roce 1905, když už byla zpět na vídeňské dvoře, věnovala pažskou krajku Marii Josefě Saské, matce budoucího posledního rakousko-uherského císaře Karla I. Tato aristokratka byla první příslušnicí nejvyšší šlechty, která si z Pagu objednala krajky, po ní následovali další členové společenské honorace.
V roce 1994 byla škola krajky znovu otevřena a v rámci kursu mají dívky možnost učit se tomuto umění svých babiček a prababiček. Pag, vzdálený padesát kilometrů severně od Zadaru, je také ostrovem pláží, světové renomé má pláž Zrće u letoviska Novalja. Je baštou nočního života, kde noci jsou opravdu dlouhé a spát se chodí za kuropění, nebo vůbec. Sjíždějí se sem DJs z celého světa, kluby a diskotéky v létě praskají ve švech.
Zrće festival je jediný zahraniční festival u moře, na kterém vystupují přední čeští a slovenští interpreti. Pokud je to vaše gusto, neměli byste si v termínu 24. až 28. srpna nechat tuto plážovou party na Pagu ujít. Mezi hlavní hvězdy se letos zařadí například slovenský rapper SEPAR nebo český rapper PTK, nebudou ale chybět ani STEIN27, Sofian Medjmedj, Robin Zoot, Gleb, Rohony nebo NobodyListen.