Internet je plný tréninku mindfulness, jógy a work-life balance rad, Korejci a Japonci jdou na to však jednoduše, prostě ,,čumí do blba”.

Jižní Korea se snaží o duchovní reformu

Po letech ekonomického boje, soutěživého prostředí a prudkého nárůstu sebevražd, jde Jižní Korea do sebe a střídá rychlou společnost „palli palli“ (honem honem) za filozofii „malého ale jistého štěstí“ - sohwakhaeng. Korejci generace Y (mileniálové) a Z se snaží o zpomalení tempa a hledání štěstí v maličkostech, v posledních letech na sociálních sítích trendovaly hashtagy jako YOLO (you only live once), který zdůrazňuje sílu přítomného okamžiku nebo „mung“, což volně přeloženo znamená prázdnota.

A Korejci tuhle „prázdnotu“ berou útokem (hitting mung). Jedná se o cvičení mindfulness, které nevyžaduje žádné specifické cviky nebo pomůcky, dokonce nemusíte ani opustit byt. Přesto je prokázáno, že pár minut „prázdnoty“ během dne může zvýšit kvalitu života. Jak takové cvičení vypadá? Můžeme to popsat krásnými slovy jako čištění mysli, pozorování okolí nebo poslouchání vlastního tlukotu srdce, stručně řečeno se ale jedná o „čumění do blba“. Jde o to naučit se vypnout ten zbytečný zvyk všech vystresovaných lidí - neustále přemýšlet, plánovat, tvořit seznamy nebo v duchu argumentovat. 

V rušných ulicích Soulu můžete najít střípek klidu

Prostě si sedněte a koukejte - na plamen svíčky, na mraky na nebi, na tekoucí vodu nebo stromy ohýbající se ve větru, cokoliv je vám blízké. Cokoliv vám pomůže odpojit se nejen od wifi, ale taky od všech závaží každodenního života. Tenhle relativně nový koncept si získává oblibu ve světě nikdy nekončící soutěže dokonce natolik, že vznikají kavárny, kde nemůžete mluvit a čistě se oddáváte dobrému čaji a „prázdnění“. Jednou z prvních byla The Green Lab v Soulu, která nabízí výhled prosklenou stěnou na zahradu. Rozhodně to není nic jako párová terapie nebo pokec nad kávou se svou „nejkou“, ačkoliv zkušenost můžete sdílet se svým parťákem, skutečně byste mluvením neměli rušit jak svou prázdnotě otevřenou mysl tak ostatní návštěvníky.

Japonsko hledá klid přímo v lese

Obdobný trend si před pár lety získal srdce Japonců. Tzv. „lesní koupání” (forest bathing, Shinrin-yoku) vyzývá k povalování ve společností tichých a stabilních společníků - stromů. Cvrlikání ptáků, paprsky prostupující listovím a klid lesa pak má člověku pomoct zklidnit mysl a najít životní rovnováhu. Pouto mezi Japonci a stromy se táhne hluboko do minulosti až k samotným počátkům šintoismu a duchům kami. Stejně tak prázdnota a mindfulness nových korejských filozofií má svůj základ v buddhismu a taoismu. Dle principů těchto myšlenkových směrů je totiž pravá prázdnota naplněním a otevřením se proudu života.

Přestože je Jižní Korea na ekonomickém vrcholu, statistiky sebevražd jsou jedny z nejvyšších v celém rozvinutém moderním světě. Honba za mocí a bohatstvím dohnala korejskou společnost až k 26 sebevraždám na 100 000 obyvatel (celosvětový průměr je 10), což je dvojnásobek oproti České republice a dokonce výrazně převyšující i Japonsko. Nové pojetí mladých Korejců je jejich osobní boj za lepší podmínky a šťastnější život, kterým se můžeme inspirovat i my!

Zdroje: štěstí, buddhismus, lesní koupání, mung