V květnu roku 1964, přesně před 60 lety, americký prezident Lyndon B. Johnson ustanovil plán na vytvoření Skvělé společnosti (The Great Society). Jeho program zahrnoval zlikvidování chudoby, rovnoprávnost, snížení kriminality a zlepšení životního prostředí. Představoval jeden z nejrozsáhlejších a nejambicióznějších plánů na změnu společnosti vůbec.
Pád Skvělé společnosti
V té době se prozatímní prezident po atentátu na J. F. Kennedyho snažil zaujmout a získat voliče v následujících volbách. Možná proto během dvou souběžných válek, studené a té ve Vietnamu, vykládal o míru, lepší společnosti a empatii. Přestože nesplnil všechny ze svých slibů, společnost se pomalu poměňovala, a dokonce se zdálo, že i k lepšímu. Pak přišla zlatá sedmdesátá...
Cyra McFadden, bystrá pisatelka žijící na západním poklidném pobřeží Spojených států, ve svých sloupcích zachycuje tragický rozklad americké smetánky. V Marin County, kde se pohybuje, sleduje trendy pseudonemocí, vysoké rozvodovosti, fasádního štěstí a nalezení zdravějšího životního stylu. Své poznatky pak na konci sedmdesátých let vydala v knize The Serial, která se bez prodlení stává bestsellerem.
Pokud žasnete, co to Marin County je, věřte, že její zlatou vstupní bránu jste již mnohokrát viděli. Sanfranciský ikonický most Golden Gate, který překlenuje stejnojmenný průliv, totiž nevede nikam jinam než do země zaslíbené, kterým okres Marin zdá se skutečně být. Pláže, hory, cypřišové aleje a poklidné ulice obývané celebritami jako Marilyn Monroe, Robin Williams nebo stále žijící George Lucas, se staly ikonou luxusu a pohodlí. Patrně proto veliké odhalení sedmdesátých let o jejich pomalém vnitřním rozkladu zasáhlo velkou část americké populace. Někteří tvrdili, že si své problémy vymýšlejí a jiní, že jsou rozmazlení přepychem. Další se vyděšeně ptali sebe sama: „Za čím se tedy honit, když ani klidní boháči nežijí šťastně až do smrti?"
Unavení Američané, kteří měli pracovat na zlepšení společnosti, se během 60. let na společnost tak nějak vykašlali. Začínali se učit o mentálním zdraví, pracovní rovnováze, cvičení, správných stravovacích návycích a proměnili sedmou dekádu 20. století na desetiletí Já. Do západní společnosti pronikaly meditační techniky východu, lidé se učili nejen mluvit, ale i naslouchat a při terapiích šli až na dřeň své duše. Rozložená a nešťastná společnost se tak učila porozumět rozdílu mezi hmotně zajištěným a šťastným. V té době se také poprvé veřejně objevilo slovo wellness, ačkoliv jeho historie začala o několik let dříve.
„Základem je, že lidi neléčíme, nestaráme se o ně. Fungujeme jako konzultanti, dáváme jim informace, učíme je nové dovednosti, ukazujeme jim, jak si více uvědomit, co se děje v jejich těle, jak lépe komunikovat a obecně je učíme mít rádi sami sebe. Pomáháme lidem zaměřit se na to, jaký vedou život, ukazujeme jim, jaké jsou možnosti a pomáháme jim tyto možnosti zkoušet.“
Dr. John Travis
V roce 1961 publikuje svůj spis High-Level Wellness Halbert Dunn, jenž poprvé pojmenovává potřebu starat se o rovnováhu psychického a fyzického zdraví. Dr. John Travis našel Dunnovu knihu v zapadlém antikvariátu přesně v době, kdy už měl jako lékař dost věčných kardiovaskulárních onemocnění a fyzické únavy ze stresu. Podpořen svým staronovým papírovým objevem se rozhodl opustit moderní medicínu a jít po stopách Halberta Dunna. Roku 1975 v okresu Marin založil Wellness Resource Centre, první wellness centrum na světě!
Dnes má wellness hned osm sekcí, o které je třeba se starat:
Travis chtěl, aby jeho klienti rozpoznali spouštěče stresu, aby se zamysleli, co je v jejich životě skutečně důležité, aby si uvědomili, kým jsou a kým by se mohli stát, a to i mimo každodenní dojíždění do práce, kariérní postup a další uzávěrku. Nepředepisuje svým klientům léky a operace, ale terapie, cvičení a meditaci. V suterénu svého centra měl vířivku, s klienty konzultoval vhodnou stravu a pomáhal jim odhalit jejich obavy, bolesti a zlobu. Pro nás dnes již všeobecně rozšířené informace o kardiovaskulárních onemocněních, psychických problémech, stresu a zdravém životním stylu, byly tehdy radikální novinkou, stejně jako o desetiletí později svržení dokonalého muže z piedestalu legendární postavou Homera Simpsona.
„Zejména v praxi se důsledkem přílišného zjednodušování abstraktního paradigmatu z wellness stalo synonymum „všeho dobrého a zdravého“. Wellness je krmivo pro kočky, wellness jsou služby fitness center, ale i firem, které se zabývají terénními úpravami pozemků. Není však na místě stigmatizovat americký trh, už i v Čechách si můžete koupit wellness sprchové gely či wellness krůtí šunku."
Mgr. Jana Stará, prof. PhDr. Michal Charvát, CSc.
Fakulta sportovních studií, Masarykova univerzita
Přestože „západní” moderní člověk byl na pár let zmaten a pohnut neuvěřitelnou novinkou, kultury původních obyvatel praktikovaly wellness nepřetržitě. Ať se jedná o masáže, sauny, meditace, pohybové aktivity, nebo jiné ozdravné a očistné rituály, historicky to novinky nejsou. Jejich tradice sahá staletí nebo tisíciletí zpátky, nejen do šedesátých let minulého století. Navazujeme tedy na odkaz předků, na který jsme v civilizačním spěchu zapomněli.