Je mnoho důvodů, proč zrovna v Čechách a na Moravě je spousta lázeňských měst a míst. Čistý vzduch, léčivé prameny, termální i radioaktivní voda, dostatečné zásoby rašeliny na koupele i zábaly. Když k tomu připočteme tradici a zkušenosti jdoucí přes staletí, tak se přestaneme divit.
Kvíz: Možná jste v našich lázních nebyli, ale přesto je můžete znát
10 otázek na lázně v Česku
Františkovy Lázně
Jeseníky
Bruntál není zrovna Mekkou turistů, nicméně i nedaleko tohoto podhorského města se nacházejí lázně. Lázně Karlova Studánka leží v Jeseníkách, takže využívám výhod horského svěžího vzduchu. Místní hosté využívají procházek, mimo jiné hned po dvou naučných stezkách (NS Bílá Opava a NS Muzeum Wide Web). Jak vzduch, tak horský terén napovídají, že lázně se budou věnovat zejména léčbě astmatu a pohybového aparátu.
V českých lázních se v roce 2019 rekreovalo 884 000 klientů (nárůst o 3,82 %). Z toho 55% tvoří Češi, 24% Němci a 7% Rusové. Dva ze tří lázeňských hostů míří do lázní v Karlovarském kraji.
Soňa MAchová, Czech Tourism
Dalším místem v Jeseníkách jsou lázně přímo ve městě Jeseník a nedaleké Lipové. Ty se proslavily léčebnou metodou rakouského lékaře Vinzenze Priessnitze, který věřil v léčebné účinky studené vody, pohybu na čerstvém vzduchu a léčebných zábalech, které dnes nesou jeho jméno. Je zakladatelem lázní a jeho služeb využíval například i ruský prozaik a dramatik Nikolaj Vasiljevič Gogol.
„V poválečném období se v lázních léčili osoby s psychickými poruchami, u nichž se někdy objevovaly pokusy o sebevraždu skokem z balkonů. Tyto neradostné jevy téměř po anglicku téměř zmizely poté, když se v 70. letech 20. století začala používat nová léčiva,“ napsali manželé Eva a Tomáš Knoppovi ve své knize Oázy vody a vzduchu. V ní mapují osudy jesenických lázní. Kromě jiného se tamní lázně a procedury zaměřovaly na astma a problémy dýchacího ústrojí. K léčbě opět napomáhal horský vzduch, procházky po Jeseníkách a klid horských samot. Lázně samotná naopak přispěly k prosperitě a rozvoji města.
Česká republika je jedním z evropských center lázeňství. Za zdejšími zdravotními benefity se k nám jezdí doslova z celého světa, a to včetně občanů Saudských arabských emirátů. Pro rozvoj máme vhodné podmínky, které jsou dány bohatstvím přírodních léčivých zdrojů a dlouhou lázeňskou historií. Nachází se zde 37 lázeňských míst.
Lázeňská sebevražda
Bohumil Šole, geniální střelmistr z Pardubic, se ve věku 63 let odstřelil, který se v Jeseníkách odpálil trhavinou, trpěl psychickými poruchami a jen díky notné dávce štěstí nebyl nikdo jiný zraněn. On sám zahynul. „V roce 1990, krátce po svržení komunistického režimu v Československu během pokojné revoluce, však v rozhovoru pro agenturu Associated Press přiznal, že byl členem týmu, který výbušninu vytvořil ve státním podniku Synthesia v sovětské éře,“ napsal po jeho úmrtí deník Washington Post. Ano, mluvíme o celosvětově proslulém Semtexu, tolik oblíbeném významnými teroristickými organizacemi.
Mariánské lázeňská pitná kůra
„Mariánskolázeňská pitná kůra je jednou ze světových rarit. Vyvěrá tu skoro sto studených pramenů s vysokým obsahem železa a minerálních solí, a i když jsou umístěny kousek od sebe, složením i chutí se často velmi liší,“ píše server skrz.cz. Pravdou je, že mnohé z pramenů bezesporu budou léčivé, ale k jejich pití to chce silnou vůli a trochu přemáhání. Spíš o chuti by se dalo mluvit o nechutnosti. Návštěvník si pak rád spraví chuť půllitrem piva. Faktem ale je, že člověk za pitnou kůrou nevyráží pro zážitek z pochutiny, ale kvůli zdravotním benefitům.