Je celá řada keřů, která je u nás pro člověka užitečná. Z bezu se dělá nejen bezový sirup nebo pomocí rumu bezový likér, ale květy se smažené dají jíst. A kdo by neznal trnku, která se dá vypálit? A o růžích, o těch se snad ani nemá cenu zmiňovat.
Kvíz: Jak znáte u nás rostoucí keře? Tento kvíz patří k těm těžším, tak snad uspějete
Keře nejsou tak populární jako stromy. Tak se ukažte.
Dřišťál (Berberis)
„Velký přírůstek, i přes 20 centimetrů za rok, slibují svídy, keřové vrby nebo černý bez," píše web prozeny.cz v tipech, jak rychle ozelenit zahrádku. Jiné, jako například svída krvavá, slouží jako okrasné křoviny. Větývky olné trnů, ať už od růží nebo od dřišťálů, si v Brně dávaly důchodkyně kolem svých záhodů, které byly dostupné z ulice. Jednoduché a efektní řešení, které zabraňovalo psům chodin se k nim na záhonky vykadit.
Keře jako krmítko
Keře, tedy jejich bobule, slouží i jako potrava pro celou řadu ptáků. Kromě zmiňovaných vrabců se mezi jejich větvemi objeví i pěnkava, čížek nebo sýkorky. Samozřejmě je může slidit i člověk, ostatně v případě černého bezu se to běžně dělá. Bez je natolik běžný, že najít ho není žádné umění. Roste totiž s entuziasmem mladého startupisty a stejně tak neúnavně kolonizuje každý volný kousek země, na který dosáhne. Navíc na jeho kmen se specializuje skvělá jedlá houba bolcovitka Jidášovo ucho.
Běžná je zlatice převislá, vědecky známá jako Forsythia suspensa, ovšem to, že je běžná neznamená, že je domácí. Její domovina je v Asii, konkrétně v Číně. Tento druh je oblíbený díky svému charakteristickému tvaru s převislými větvemi a krásnými žlurými květy, které daly rostlině české zlidovělé jméno zlatý déšť. Má až elegantní vzhled a zahrádku dokáže doslova rozsvítit. Může dorůst až do výšky 3 metrů.
Podívejte se na jeden z našich čilimníků.
Čilimník černající (Cytisus nigricans) je naším původním druhem. Přesto nepatří mezi nějak zvláště známé keře. S oblibou roste především na okrajích lesů, ve světlých lesích, nebo na sušších kamenitých místech, nevadí mu ani vysychající okraje skal. Vyhledává spíše neutrální až zásadité půdy, které jsou chudé na živiny a často vysychají. „Čilimník černající dorůstá do výšky půl až dvou metru. Jeho květy mají žlutou barvu s tmavými skvrnami uvnitř a jsou uspořádány ve shlucích podél větví. Kvete od pozdního jara do začátku léta," píše o něm server rostlinky.cz.