Světová geografická superlativa zahrnují několik ohromujících přírodních úkazů. Mount Everest, nacházející se v pohoří Himálaj na hranici mezi Nepálem a Čínou, je nejvyšší horou na světě s nadmořskou výškou 8 848 metrů. Geologicky je součástí alpinsko-himálajského systému, což je oblast intenzivní horské tvorby.
Kvíz: Svět má obrovské množství „nej“. Pojďme se podívat na některá z nich.
Hory, jezera, ostrovy... které byly největší?
Nejvyšší a nejnižší na obrázku vytvořeného umělou inteligencí
„Před 50 miliony let deska s indickým subkontinentem narazila do eurasijské pevninské desky. Síla kolize vyzdvihla do výše dnešní Himálaje a Tibetskou plošinu," říká Martina Otčenášková na vlnách Českého rozhlasu. Tato tektonická kolize způsobila, že sedimentární a metamorfované horniny, které kdysi tvořily mořské dno, byly vyzdviženy do vysokých nadmořských výšek.
Proces růstu Everestu stále pokračuje, neboť Indická deska se stále pohybuje směrem k severu, což způsobuje, že se hora každý rok mírně zvyšuje. Kromě toho jsou v oblasti Everestu častá zemětřesení, která mohou způsobit změny v jeho struktuře a výšce.
Podívejte se na hlavní nej. Výstup na nejvyšší horu světa.
Naopak nejhlubší místo na Zemi se nachází v Mariánském příkopu v Tichém oceánu, kde Challenger Deep dosahuje hloubky přibližně 10 994 metrů. Největší pouští na světě je Antarktická poušť, která pokrývá kolem 14 milionů čtverečních kilometrů, čímž překonává i Saharu, která je největší horkou pouští.