Titanic, považovaný za „nepotopitelný“, vyplul na svou první plavbu ze Southamptonu do New Yorku v dubnu 1912. Mýtus o jeho nepotopitelnosti nepřežil ani jeho první plavbu. Loď měla 2 224 pasažérů a členů posádky. Osudná cesta se změnila v katastrofu, když údajně nepotopitelné plavidlo narazilo v severním Atlantiku na ledovec.
Kvíz: Titanik pro skutečné znalce
Tenhle kvíz vypadá jako jednoduchý, protože Titanik zná každý. Ale je tomu skutečně tak?
Vizualizace potopení lodi
Po srážce s ledovcem ve 23:40 14. dubna 1912 začal Titanic rychle nabírat vodu. Navzdory snahám posádky zastavit potopení se loď během necelých tří hodin zcela potopila. Nedostatek záchranných člunů znamenal, že většina pasažérů neměla šanci uniknout.
Titanic se potopil 15. dubna 1912 kolem 2:20 ráno. Z 2 224 lidí na palubě přežilo pouze 710 (některé zdroje tvdrí 711) lidí, zatímco zbytek zahynul v mrazivých vodách Atlantiku. Zkáza lodi šokovala svět a vedla k zásadním změnám v námořní bezpečnosti.
Po katastrofě byly zahájeny vyšetřování ve Spojených státech a Spojeném království, které ukázalozásadní nedostatky v bezpečnostních opatřeních. Nejde jen o hrubě podceněný počet míst v záchranných člunech, ale i nedostatečný výcvik posádky.
Hrubou chybou byly i vodotěsné přepážky, které nesahaly až ke stropu a nebyly uzavřené, takže se voda mohla přelévat z jedné do druhé, což se i stalo.
Podívejte se na simulaci potopení Titanicu.
Titanic byl postaven v Belfastu za přibližně 1,5 milionu liber pro společnost White Star. Byl to největší osobní parník své doby s pařížskou kavárnou, bazénem a s velkými reprezentačními pokoji na kterých se, na rozdíl od bezpečnostních opatření, nešetřilo.