Běloši si během objevných plaveb zabírali svět pro sebe, a to bez ohledu na to, zdali se jednalo o neobydlené ostrovy nebo obydlené kontinenty. Pokud už objevené území mělo své obyvatele, pokusili se je zotročit a to jak fyzicky, tak duševně. Fyzická část spočívala v jednoduchém přinucení k manuální práci za co nejmenší možnou odměnu. Prostě zotročení. Duševní otroctví byla krádež a zničení jejich vlastní víry, bohů a věroučného nastavení. A vnucení křesťanství.
Austrálie
Krásným příkladem bylo postupné osidlování Austrálie, která byla zprvu vlastně jen kolonií pro vyvážení trestanců. Původní domorodci byli na mnohem méně vyvinuté civilizační úrovni než Evropané, kteří prvně přistáli u břehů Austrálie v roce 1606. Za to mohli poděkovat nizozemskému mořeplavci Willemovi Janszoonovi. Domorodí Australané, takzvaní Austrálci, dorazili na australskou pevninu po moři z jihovýchodní Asie před 40 000 až 70 000 lety. Jejich umělecké a duchovní tradice patří k nejdéle přežívajícím v lidských dějinách.
Kvíz: Tentokrát máte šanci ukázat své znalosti názvů zemí, které již neexistují
Kvíz na neexistující země přesahuje běžné znalosti zeměpisu.
Planeta sestavená s památek
Díky tmavé pleti je cestovatel Josef Kořenský ve své knize K protinožcům nazývá černochy. Kniha vyšla roku 1903 a tomu odpovídá nejen tehdejší čeština, ale i způsob nahlížení na jinou rasu. „Divé mravy a obyčeje podržují černoši ještě v odlehlých končinách, ale v sousedství bělochů přizpůsobili se zvykům svých pánů. Tábor černochů ochočených a spatřovaných na blízku osad australských kolonistů upomíná na tábořiště našich cikánů. Z někdejších vládců a pánů, jejichž vlastnictvím byla celá pevnina, stali se příchodem kulturního člověka psanci a nevolníci právě tak, jako pozbyli vlastnictví půdy rudoši v Novém světě,“ píše Kořenský.
Bílý rasismus v Austrálii
Britové rozšiřovali v Austrálii své územní nároky a zakládali nové osady. Některé byly opuštěny pro nehostinnost a nevhodné podmínky. Ovšem jiné se uchytily a rozrůstaly z osad v města. Roku 1824 bylo založeno město Brisbane, roku 1829 Perth. Vznikaly ovšem také osady bez přímého posvěcení britské správy, kdy kolonisté zabrali půdu, kterou považovali za volnou (tzv. squatteři). To ovšem zostřovalo konflikty s domorodci. Nakonec se na začátku 21. století Austrálie oficiálně omluvila domorodým komunitám aboriginců (domorodým Austrálcům) za desetiletí rasismu a diskriminace. Ve hře bylo odstupné, které komunity vyžadovaly , ale k nějakému finančnímu vyrovnání australská vláda nepřistoupila.
Toto jsou domorodí Austrálci.
„Poprvé po opravdu dlouhé době se cítíme jako součást Austrálie. Jako ti, které přijímá celý národ,“ řekl agentuře Reuters Mark Bin Bakar. „Mnoho aboriginců mělo při sledování premiérova projevu slzy v očích,“ popsal tehdejší atmosféru Romana Gazdík na serveru Aktualne.cz.
Podobně, někdy i mnohem krutěji se běloši chovali v dalších částech světa, který si kolonizací podmanili. Není proto divu, že mnohé země, zejména ty africké, kde se bělošský rasismus projevoval nejvýrazněji, si po osvobození z koloniální nadvlády změnila své jména. Například Rhodesie byla parlamentní demokracií, přičemž hlasy byly přepočítávány tak, aby většinu v dvoukomorovém parlamentu měli bílí. Nikdo se pak nemůže divit, že země se zbavila jména připomínající Cecila Rhodese, majoritního akcionáře Britské jihoafrické společnosti.