Začneme malým velkým mužem. Napoleon Bonaparte sice měřil pouhých necelých 170 cm, ale zásadním způsobem ovlivnil dějiny celého kontinentu. Sice zemřel v opuštění na ostrově Svatá Helena, ale po celou dobu aktivního života se oprávněně považoval za vojevůdce světového formátu.

Kdo se bojí, že bude pokořen, je již poražen.

Napoleon Bonaparte

19. století je nazývané stoletím páry. To ví každý, kdo viděl populární českou komedii Marečku, podejte mi pero. V 19. století zažila především Evropa, stejně tak jako Severní Amerika neobyčejně rychlý hospodářský růst. Ten byl dán celou řadu technických vynálezů a zdokonalení. S tím souviselo i efektivnější zemědělství, které umožnilo, aby se více lidí stěhovalo do měst.

Kvíz: Staly se tyto události v 19. století?

Znáte rozdíl mezi 19. a 20. stoletím?

Spolu s tím začal probíhat dynamický rozvoj měst, obchodu, růst továren a těžkého průmyslu. Není náhoda, že právě v této době se zásadním způsobem ve velkých městech začalo měnit ovzduší k horšímu. Britské textilky i výroba elektrické energie spalováním nekvalitního uhlí k tomu zásadním způsobem přispěly. Ruku v ruce s prudkým rozvojem techniky šly i vědecké poznatky, které zrychlily vývoj lidské civilizace.

Ve 20. století proběhly obě světové války, ale už v 19. století se začaly zásadním způsobem zdokonalovat zbraně, které byly použity v bitevní vřavě. Příkladem mohou být třeba kulomety, které kosily domorodce v búrských válkách.

Titanik se proslavil více než tisícovkou obětí a několika filmovými Oskary. Jedná se snad o nejznámější lodní tragédii na světě se zhruba 1 500 oběťmi. „Obvykle se předpokládá, že gentlemanské pravidlo „ženy a děti první“ se uplatňovalo a uplatňuje u všech lodních katastrof. Ekonomové z Uppsalské univerzity však došli ke zcela opačnému závěru – podle jejich studie se při ztroskotání lodi uplatňují spíš hesla jako „každý sám za sebe“ nebo „zachraň se, kdo můžeš“,“ napsala Uppsalská univerzita ve svých materiálech.

Tady je animace potopení Titaniku.

Zdroj: Youtube

Coca-Colu vynalezl roku 1886 lékárník doktor John Stith Pemberton v Atlantě v USA. Dnes se jedná o jeden z nejprodávanějších nealkoholických nápojů, ovšem v Česku stále nemá na to, aby porazil všudypřítomné pivo. Původně se do Coca Coly skutečně dávaly listy koky (rudodřev koka), ovšem v současné hyperkorektní době už něco takového není možné.