Vyplavená města, jako je Opava, Krnov nebo Jeseník, se staly hitem novinových titulků. Jenže blesková povodeň může postihnout v budoucnu jakékoli území. K základnímu vzdělání by mělo patřit i základní povědomí o řekách, které protékají českými a moravskými městy. Když už nic jiného, tak se člověk rychleji zorientuje v každodenním zpravodajství. Podívejme se na některé z řek, příčemž Vlatavě a Labi se vyhneme. Ty jsou přece jen nejznámější.
Kvíz: České a moravské řeky známe díky povodním čím dál lépe. Ale známe je opravdu?
Ukažte se, jak znáte české řeky.
Lipno
Odra
Odra pramení v Česku a teče přes západní Polsko, dále vytváří severní 187 km dlouhou hranici mezi Polskem a Německem. Což z ní z geopolitického hlediska činí zajímavý fenomén. Pokud po povodních změní řečiště, změní se i státní hranice?
Odra je 854 km dlouhá, přičemž na našem území teče v délce toho 113 km. Mnohem delší je v Polsku, rovných 742 km (včetně 187 km jako hraniční řeka mezi Německem a Polskem). Je druhou nejdelší řekou v Polsku. Odvádí vodu ze 118 861 km², z toho 106 056 v Polsku (89 %), 7217 v Česku (6 %) a 5587 v Německu (5 %). Před regulací toku byla řeka dlouhá přes 1000 km.
Ohře
Ohře je levostranným přítokem Labe a byť většina jejího toku je na našem území, tak pramení v Německu. Její tok je dlouhý 316 km, z toho 246,55 km se nachází na území České republiky. Povodí má rozlohu 5614 km², z toho 4601 km² v České republice. Dolní část řeky Ohře se zformovala až během čtvrtohor. Původně Ohře tekla údolím dnešní řeky Bíliny.
„Řeka Odra pramení v Oderských Vrších v nadmořské výšce 633 m n.m., odtud odtéká jihovýchodním směrem a po asi 55 km se její trasa u obce Bernartice n/O vstupem do Moravské Brány pravoúhle láme směrem k severovýchodu. Od toho lomu hlavní linie trasy teče směrem k Ostravské pánvi a ke státním hranicím s Polskou republikou", píše na svých stránkách Povodí Odry. Odra má celkem 9 přítoků.
Svratka
Řeka Svratka pramenící pod Žákovou horou v nadmořské výšce 772 m je největší přítokem Dyje a zároveň největší řekou procházející městem Brnem. Spolu s ní Brnem protéká i Svitava.
Svratka je pro vodáky sjízdná jen během krátkých období v roce, ale to neznamená, že by se na ni neděly recesistické akce. Dolní úsek je závislý na vypouštění přehrad Vír I a Vír II. Úsek mezi přehradami měří 4 km, obtížnost je zde WW II až II+.