Každý správný muž, nosí v kapse nůž. Kdo by neznal tuhle říkanku. Pravdou je, že v Česku nosit nůž je, na rozdíl od mnoha evropských zemí, legální, a nejeden chlap tuhle svobodu používá. Někdo ho má jako užitečnou pomůcku, někdo jako statusový symbol.
Podívejme se blíže na chladné zbraně. Od mečů rytířů po nože zálesáků.
Svůj oblíbený nůž měl někdy v životě snad každý chlap.
Kukri, nůž národa Gurkhů
Nůž se objevil před 2,5 miliony let, kdy na světě žili předkové člověka a začali se učit používat nástroje. Už ostrou kamennou čepel lze při vhodném použití považovat za nůž. Šlo o jeden z prvních nástrojů, který si obyvatelé Země osvojili. Od těch dob provází nůž člověka až do současnosti. Není tedy divu, že má člověk k tomuto nástroji zvláštní vztah.
Vzhled, tvar i materiály, z nichž jsou nože vyrobeny, vždy podléhaly nejen účelu, ale také módě a osobnímu vkusu. Vždy platilo, že nůž odráží osobnost svého majitele.
Již v pravěku lidé používali nůž nejen k lovu, ale také k přežití. Později se nože staly základními nástroji pro stavbu přístřešků a přípravu jídla. Původní nože byly pouze ostrými předměty a teprve postupně se vyvinuly v moderní nůž, který známe dnes. Každý nůž vypráví jedinečný příběh své kultury a řemeslného zpracování jako například japonské samurajské meče.
Základní schopností samuraje byla jeho dovednost s mečem a umění setnout hlavu protivníkovi bez pocitu viny a soucitu.
Petra Lasovská, Vznik a vývoj kodexu bušidó
V 15. století začali bohatí muži nosit nože, které měly dvojí účel: na obranu a jako nástroj k jídlu. V té době hostitelé svým hostům nenabízeli nádobí ani příbory. Hosté si s sebou začali nosit nože na krájení jídla. Od 17. století se používání nožů k jídlu rozšířilo.
Zajímavý vývoj nastal na konci 30. let 17. století. Ve snaze omezit agresivní chování přesvědčil kardinál Richelieu krále Ludvíka XIV., aby dekretem zakázal používání ostrých nožů u jídelního stolu. To vedlo k vývoji jídelního nože s oblým ostřím, jak jej známe dnes. Protože kulatý nůž nelze zašpičatit, byla vytvořena vidlička s několika hroty.
Poslechněte si zajímavé povídání o japonských mečích.
V Egyptě, ale třeba i v kulturách mezoamerických Indiánů, hrály nože zásadní roli při náboženských rituálech, kdy je kněží používali při obětování a obřadech. Na Blízkém východě byly, a mnohde stále jsou, tyto nástroje nejen nezbytné pro přežití, ale také symbolizují moc a autoritu. V době bronzové se nože vyvinuly jak v praktické nástroje pro každodenní úkoly, tak v nádherná umělecká díla, která se vyznačovala složitými vzory a zručným řemeslným zpracováním. Pozoruhodné je, že postavy jako Tutanchamon jsou často zobrazovány s obřadními noži, což zdůrazňuje hluboce zakořeněný kulturní význam těchto předmětů.