Mayská říše, rozkládající se přes území dnešního Mexika, Guatemaly, Belize, Hondurasu a Salvadoru, byla jednou z nejvýznamnějších civilizací starověké Mesoameriky. Byla známá svým vyspělým kalendářem, hieroglyfickým písmem a monumentálními stavbami. Ačkoli dosáhla svého vrcholu v období klasické éry (cca 250–900 n. l.), její politický systém se skládal z mnoha městských států, které byly často ve vzájemném konfliktu.

Kvíz: Mayové, kakao a smrt z rukou dobyvatelů. Co víte o historii tohoto etnika?

Pojdme se podívat na Maye.

Mayská společnost byla velmi stratifikovaná, se silnou náboženskou složkou, kterou ztělesňovaly pyramidy, chrámy a rituální obětování.

Dobytí mayské říše konquistadory vedenými Španěly neprobíhalo tak přímočaře jako v případě Aztéků či Inků. Mnohá mayská města už před příchodem Španělů procházela úpadkem, zejména v nížinách. Když se na začátku 16. století objevili první španělští dobyvatelé, narazili na rozdrobené a oslabené mayské státy, které byly náchylné k podrobení. Nicméně mayské městské státy se nevzdávaly snadno.

Na rozdíl od centralizovaných říší, jako byli Aztékové, bojovaly jednotlivé mayské komunity nezávisle, což usnadňovalo proces španělského dobývání. Prostě jen stačilo poštvat jedny proti druhým. Na ocel a střelný prach obsidiánové zbraně nestačily.

Máyové nám po sobě zůstavili dva způsoby zpráv. Jeden na papíře, druhý na kamení. Mayové uměli psát, měli tisíce a tisíce knih (říkáme jim kodexy). Všechny tyto knihy až na tři, které se vlastně zázrakem zachránili, však spálili evropští křesťanští dobyvatelé Ameriky.

Miloslav Stingl, 2012: Mayové, jejich civilizace a zánik světa

Jedním z klíčových momentů byla výprava Francisca de Montejo, který v letech 1527–1546 vedl několik tažení s cílem podmanit si oblast Yucatánu. Navzdory svému vojenskému a technologickému náskoku čelil odporu mayských měst, které využívaly guerillové taktiky a znalosti místního terénu.

Vše potřebné, co se o Mayích vyplatí vědět.

Zdroj: Youtube

Postup Španělů byl zpomalován nejen nepřátelstvím, ale i obtížnými přírodními podmínkami, jako jsou džungle a bažiny, které činily postup armády náročným. Nakonec se však Španělům podařilo většinu mayských měst ovládnout, přičemž kombinovali vojenskou sílu s diplomacií a aliancemi s některými místními národy.

Navzdory porážce však kultura Mayů zcela úplně nezanikla. Mnoho mayských tradic, jazyků a zvyklostí přetrvalo až do dnešních dnů, kdy mayská komunita nadále žije v různých oblastech Mexika a Guatemaly. Není se ale třeba bát, současní Mayové už lidi neobětovávají.

Dobyvatelské tažení Španělů sice přineslo zkázu pro politickou nezávislost Mayů, ale jejich kulturní dědictví přežilo a nadále ovlivňuje moderní svět.

Související články