Naše kosti zdaleka nejsou jen pouhou oporou pro uchycení svalů. Bez jemných kůstek v uchu bychom nejspíš neslyšeli a bez kostní dřeně, tedy houbovité tkáně uvnitř kostí by nám chyběly červené krvinky. Kostní dřeň (lat. medulla ossium) přibližně 4 % celkové tělesné hmotnosti (u zdravého dospělého člověka to odpovídá asi 2,6 kg).
Kvíz: Jak dobře znáte svou vlastní kostru
Teď se ukáže, jak dobře znáte lidskou kostru.
Odhalování lebky
Jen samotná lebka, kterou jsme zvyklí vnímat jako jednu velkou kost, se skládá z 22 kostí. Krom toho, že ukrývá mozek, jsou na ni uchycené například mimické a žvýkací svaly. Zároveň jsou v ní z části zanořené i oční bulvy.
Jak se hojí zlomenina
Léčbu zlomeniny kostí můžeme rizdělin do několika fází. Během granulační fáze (1.–2. týden) zlomenině dochází k zánětu a srážení krve v místě úrazu. Tato fáze je charakterizována tvorbou nových vazivových tkání. Reparační fáze (3.–6. týden) se do vazivové chrupavky ukládá vápník, což přetváří tuto tkáň na kost. Během remodelační fáze (měsíce až roky) se kostní tkáň přetváří do původní struktury a síly
Záleží na věku i zdravotním stavu pacienta, jak rychle bude hojení zlomeniny probíhat. Rozhodně nepomáhají chronická onemocnění či špatná životospráva. U dětí a mladistvých je většinou hojení rychlejší.
Jednoduché a kreativní video o lidské kostře.
Největší a nejmenší
Nejdelší a nejmenší kosti: Nejdelší kostí v lidském těle je stehenní kost (femur), zatímco nejmenšími kostmi jsou ušní kůstky – kladívko, kovadlinka a třmínek, přičemž třmínek je veliký asi jako zrnko rýže