V české přírodě najdeme mnoho jedovatých rostlin, které jsou často součástí běžné vegetace nebo okrasných zahrad. Například rulík zlomocný (Atropa belladonna) je známý svou krásou, ale také smrtícími plody. Bobule tohoto keře obsahují atropin a skopolamin, což jsou látky, které mohou způsobit halucinace, rozšíření zornic, ale i srdeční arytmie a smrt.

Kvíz: znáte jedovaté rostliny z české přírody?

Jedovaté rostliny v České republice jsou běžné a mohou představovat nebezpečí pro lidi i zvířata. Poznání těchto rostlin je klíčové pro bezpečnost při pobytu v přírodě i v zahradách.

Další známou jedovatou rostlinou je durman obecný (Datura stramonium), jehož květy a semena jsou zdrojem toxických alkaloidů, jako je hyoscyamin a skopolamin, které mohou vést k těžkým otravám. Nebezpečné je i vraní oko.

V naší přírodě roste i celá řada pryšců obsahujících dráždivou tekutinu barvou připomínající mléko. Ta může při kontaktu s pokožkou způsobit vyrážky a při požití gastrointestinální problémy. Blín černý (Hyoscyamus niger) je dalším příkladem jedovaté rostliny, jehož semena a listy obsahují toxické alkaloidy, které mohou způsobit těžké otravy nervového systému.