O Šumavě by se dalo psát z mnoha úhlů pohledů a každý by byl zajímavý. Od čistě přírodovědeckého až po ostnaté a elektřinou napuštěné dráty na šumavských hranicích. Podívejme se podrobněji jen na jeden z nich, šumavské vodní toky a plochy. Jezer je na Šumavě celkem osm, přičemž všechna mají glaciální původ a tři z nich se nacházejí na bavorské straně hranice.

Černé jezero

Toto jezero je rozlohou největším na Šumavě. Plocha hladiny je 18,93 ha, hloubka 40,6 m a leží poměrně vysoko. Nadmořská výška hladiny je ve výšce 1008 m n. m. Své „temné“ jméno jezero získalo od na první pohled černé barvy vody, což je dáno odrazem okolních lesů. „Nad jezerem se zvedá 330 m vysoká skalní stěna Jezerní hory (1343 m). Kamenité dno jezera je pokryto několik metrů hlubokou vrstvou pylu okolních jehličnanů, ukládaného zde po statisíce let,“ píše server Železné Rudy. Pokud trochu zapátráte, odhalíte mohutnou ledovcovou morénu, fyzický důkaz přítomnosti zdejšího ledovce.

Kvíz: Jak dobře znáte Šumavu? Pozor, mezi otázkami je jeden chyták

10 otázek testující znalost Šumavy. Jdeme na to.

Jedná se o jezero, ze kterého teče voda do Severního moře. Kousek od něj se rozkládá Čertovo jezero, ovšem jeho vody tekou přes Dunaj do Černého moře. Zároveň je černé jezero jediným místem u nás, kde přirozeně roste šídlatka jezerní (Isöetes lacustris). Zároveň zde botanikové našli neuvěřitelných počet řas a sinic. Celkem jich tu napočítali 205 druhů. Zmiňovaná šídlatka je glaciálním reliktem, což znamená, že přežila z dob ledových. To vysvětluje, proč jí vyhovují zdejší studené vody. Pozor! V České republice jde o rostlinu kriticky ohroženou.

Akce Neptun

Zároveň se Černé jezero stalo lokalitou, která StB posloužila k zinscenování akce, během které se měly objevit „tajné nacistické dokumenty“. Ovšem podklady z Moskvy měly zpoždění, takže se za přítomnosti kamer vytáhly bedny s nic neříkajícími papíry. Ke skutečnému rozkrytí akce došlo až v roce 1990 po pádu komunistického režimu. Akce dostala krycí jméno Neptun. „Podstatou akce byla mystifikace, která měla ovlivnit veřejné mínění nejen v ČSSR, ale hlavně v zahraničí - zejména v SRN a Rakousku, a diskreditovat některé světové politiky. Účinkem se neminula, protože způsobila několik odchodů politiků z veřejné scény i pár sebevražd,“ dodává podrobnosti server totalita.cz, který mapuje podrobnosti působení komunistického režimu v Československu.

Pramen Vltavy

Na Šumavě pramení naše nejdelší řeka. Pramen Vltavy se nachází v nadmořské výšce 5,5 km od Kvildy, pouhých 600 metrů od německé hranice. V minulosti u ní byla vystaveně turistická chata, ovšem za druhé světové války ji Němci využívali jako zajatecký tábor pro důstojníky Rudé armády. Přímo kolem pramene vede modrá turistická značka, kousek on něj prochází značka červená.

Podívejte na na Šumavy z výšky.

Zdroj: Youtube

Kromě říček, potoků a jezer jsou na Šumavě i dva umělé vodní toky, Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský plavební kanál. Určené byly k plavení dřeva. Samotná říčka Vydra byla kvůli balvanům v korytu pro plavení dřeva nevhodná.