Charles Darwin byl biolog v tom nejryzejším slova smyslu. Se širokým rozhledem, v terénu, schopný vnímat přírodu v její komplexnosti a ochotný změnit teorii, pokud pro to mluvily důkazy. Původně vystudoval teologii a o stvoření nejspíš nepochyboval. Jenže cesta kolem světa, pozorování na vlastní oči, důkazy v podobě nalezených zkamenělin, a vztahy mezi jednotlivými druhy jeho víru naleptaly natolik, že sám sebe označoval za agnostika. Tedy člověka, který si boží existencí není jistý. „Pečlivým pozorováním zachovalých biotopů a analýzou rozsáhlých výzkumů v terénu předložil důkazy, že se člověk postupně vyvinul z jednodušších organismů, tedy nikoliv božím záměrem," tvrdí web České televize.

Kvíz: Jak dobře znáte otce evoluce, Charlese Darwina?

Dejme si jen pár základních otázek.

Muž, co zná vše

Darwin sám o sobě tvrdil, že není stvořený pro jazyky. Němčina ani francouzština mu skutečně nešly. Zato se španělštinou se na své cestě kolem světa potkával. Pro rozptýlení četl romány ve španělštině a při pobytu v Jižní Americe ho nazývali Don Carlos a byl představován jako naturalista, tedy přírodovědec. „Co přírodovědec znamená, nikdo nevěděl, ale jeden místní člověk měl informaci, že je to muž, co ví vše," píše John van Wyhe v knize mapující Darwinův život. Srdcem byl skutečný gaučo, který byl skvělý jezdec na koni, střelec. Pil čaj maté z cesmíny paraguayské a kouřil malé doutníčky.

I když rozhodně nevěděl vše, věděl toho hodně. Desítky hodin vykopával v Jižní Americe zkamenělé kosti, studoval mikroskopické polypy i geologii celých kontinentů, zaobíral se žížalami i orchidejemi. Ale hlavně mu nechybělo to základní: získané poznatky dávat do vzájemných souvislostí, které navíc ověřoval pokusy. V řadě oborů dosáhl vskutku mistrovské kvalifikace. Díky tomu, že cestoval, měl praktické poznatky z terénu, což znamená zkušenosti, které žádná četba a salónní práce nenahradí. Prostě se nebál ušpinit si ruce.

Takto nějak mohl Darwin vidět Galapágy.

Zdroj: Youtube

Na Darwina zapůsobila návštěva Galapág, kde viděl přírodní výběr v přímém přenosu. Sledoval, jak se ptáci i želvy jednotlivých ostrovů přizpůsobily konkrétním podmínkám. „Přírodní historie těchto ostrovů je mimořádně nezvyklá a zaslouží si pozornost. Většina organismů je místního původu a nikde jinde se nevyskytují. Přesto všechny vykazují nápadnou příbuznost s tvory obyvající Ameriku. Souostroví je svět sám pro sebe," napsal Darwin ve své knize Cesta kolem světa.

Fosilie jako důkaz

Darvin porovnával fosílie s žijícími tvory a pomalu přicházel k závěru, že to, co se učil na teologii v Cambridgi nejspíš bude jinak. Našel zkamenělé kosti pokryté svijonožci, ale zároveň byly skryté pod usazeninami. To znamená, že kosti nejprve ležely v moři, dost dlouho na to, aby se na ně přichytily mořské organismy, a teprve potom byly zakryty usazeninami. „Tím se prokázalo, že fosilní savce nevyhubila katastrofická povodeň, ale že jejich zdechliny odnesla do ústí řeky a zde je v klidném prostředí postupně pokryly nánosy bahna," píše van Wyhe.

Charles Darwin měl dar pečlivého pozorování, trpělivosti a ochoty dávat větší váhu důkazům než víře. I to byl důvod, proč byl posléze zesměšňován. Nikdy například netvrdil, že pocházíme z opic, ale často byl jako opice karikován. Fakt, že máme s lidoopy společného předka, později potvrdily tisíce fosilních nálezů. A každý z nich je dalším malým důkazem potvrzujícím jeho teorii.

Související články